Akçaabat Sera Gölü

Trabzon’un Akçaabat ilçesi Yıldızlı mevkiinde heyelan sonucu oluşan, kent merkezine yaklaşık 10, sahile ise 2 kilometre uzaklıkta bulunan Sera Gölü Tabiat Parkı son zamanlarda şehir merkezinde alternatif etkinlik seçeneklerinden biri olarak ön plana çıkmakta. Ulaşımın henüz toplu taşıma araçları ile sağlanmadığı Sera Gölü’ne özel aracınız veya taksi ile şehirden 20 dakikalık bir yolculuk ile ulaşılması mümkün.

Sera Gölü, Trabzon‘un Akçaabat ilçesi sınırları içerisinde bulunan bir heyelan set gölüdür. Göl, Yıldızlı ve Derecik Belediyeleri’nin arasında yer alan Derecik Vadisi‘nde oluşmuştur. İsmini hudutları içerisinde olduğu Yıldızlı’nın eski adı olan Sera’dan almıştır. Göl, aşırı yağış sonucu 21 Şubat 1950 Salı günü Derecik Vadisi yamaçlarından kopan büyük kayaçların vadi tabanını tıkaması sonucu oluşmuştur. Kopan parçaların bazıları o kadar büyüktür ki, günümüzde dahi kopmaların yaşandığı bu bölgeler anlaşılabilmektedir. Bu kopmalar vadide derin uçurumların oluşmasına neden olmuştur ve kopmaların olduğu gün küçük çapta yerel bir deprem oluşmuştur. Göl on sekiz günde tam halini almış, yöre halkı bizzat bir gölün oluşumuna tanıklık etmiştir. Çöküntünün oluştuğu yamaçlar ve vadi tabanında ki askerler tarafından yapılan düzenlemeler uzunca bir süre sürmüştür. 1990 yılında Doğu Karadeniz’i tesiri altına alan büyük çaplı heyelanlar Sera Gölü’nde büyük değişikliklere yol açmış, o tarihten günümüze kadar vadinin üst kesimlerinden önce aşınan sonra da taşınan topraklar Sera Gölü’nü tehlike altına almıştır. Günümüzde gölün geleceğini tehlike altına atan heyelan ve birikintilere karşı çalışmalar sürdürülmektedir.

Uzunluğu 4 kilometreyi, genişliği 150 metreyi bulan Sera Gölü her mevsim farklı güzellikte ziyaretçilere görsel şölen yaşatıyor. Sonbaharın doğaya vermiş olduğu renk cümbüşü ile gölün oluşturmuş olduğu habitattaki sarı, kahverengi ve kırmızının tüm tonlarını barındıran bitki örtüsüyle ziyaretçilerine seyrine doyumsuz bir manzara sunuyor. Sonbaharda bir kısmı dökülse de renk değiştiren ağaç yapraklarının göldeki yansıması bu güzelliği pekiştiriyor. Yaz mevsiminde ise Doğu Karadeniz‘in en güzel halini aldığı, yeşilin her tonunu görebileceğiniz bitki örtüsü, ağaçları ve cıvıl cıvıl kuş sesleri ile tatilcilerin uğrak yerlerinden biri olmasıyla Trabzon‘da önem kazanan yerlerden birisidir.

Trabzon’da Uzungöl ve Sümela Manastırı’dan sonra en önemli turizm merkezleri arasında gösterilen Sera Gölü, bu yıl Bakanlar Kurulu kararıyla Tabiat Parkı olarak belirlenerek ve sınırları yeniden çizildi. Bölge, özellikle hafta sonları günübirlik olarak tabir edilecek türde ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Benzer Konular
Trabzon’un Parlayan Yıldızı Uzungöl
Uzungöl'de Doğal Hayat

Son yıllarda Trabzon'da turizm sektöründe meydana gelen atılımlardan en Devamı...

Yapılaşma ve Turizm
Uzungöl'de Yıkım Kararı

Kıyılarımızda, turistik yöre ve merkezlerimizde imar düzensizlikleri, çarpık yapılaşma, Devamı...

Trabzon – Bursa Arası Uçak Seferleri
Trabzon THY Seferleri

Bursa/Yenişehir- Trabzon arasında pazartesi, perşembe ve cumartesi olmak üzere haftanın Devamı...

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;