Ayder Yaylası - Rize

Ayder, Çamlıhemşin ilçesinin 19 km. güneydoğusunda 1350 m. yükseklikte Karadeniz’in yemyeşil çam ormanları ile kaplı yayla niteliğinde bir yerdir. Fırtına deresi boyunca doğanın sizlere sunduğu ziyafeti izleyerek varacağınız Çamlıhemşin ilçesi hudutları dahilinde yer alan Ayder, Gürgendibiyle Aşağı ve Yukarı Ambarlık (Gelin Tülü) şelalesi, yayla evleri, çiçekli düzleri, türlü çiçeklerdin elde edilen balı ve şifalı kaplıcasıyla sırtını Kaçkarlar’a dayamış, çam örtülü yamaçlarla kaplı cennet görünümündedir. Bakanlar Kurulu Kararı ile 1987 yılında “Turizm Merkezi” ilan edilen Ayder’de İl Özel İdaresi ve özel kuruluşlar tarafından otel, kaplıca tesisleri kurulmuştur. Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bölgede, yeraltından çıkan 55 derece sıcaklıkta şifalı kaplıca suyundan faydalanılarak termal kaplıcalar yapılmıştır. Kaplıcanın romatizmal hastalıklar, iç hastalıklar, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarına  iyi gelen özellikte şifalı olduğu bilinmektedir. 1871 tarihli Trabzon Vilayeti salnamesinin 174. Sayfasında da,  “ Hemşin nahiyesinde Hala deresi civarında Ayder nam mahalde gayet sıcak bir kaplıca olup yel illetine devası meşhur olup lezzeti hiçbir maden suyuna benzemez” ibaresi geçmektedir.

Bölge insanı tarafından senelerdir bilinen bu doğa harikası belde, gelen hizmetlerle daha çok insanın yararlanabileceği tesisleri de beraberinde getirmeye başlamıştır. Ayrı ayrı 50 kişinin girebileceği havuzlar, dinlenme salonları, yataklı, özel kabinler, duş kabinleri, basınçlı su bölümü, fizik tedavi bölümü ve doktoru bulunan modern tesisler Ayder’de insanların hizmetine sunulmuştur. Bu tesislerden yılın bütün mevsimlerinde faydalanmanız mümkündür.

Ayder’de var olan turizm potansiyeli ulaşım yolunun asfaltlanarak rahatlatılmasıyla birlikte kat kat artmıştır. Kırsal kesim olmasına rağmen bölgenin ekonomik faaliyetlerini canlandıracak etkiyi göstermesinde yardımcı olmuştur. Ayder’e ulaşmak için bir kaç farklı alternatif bulunmakta. Eğer Doğu Karadeniz’de yaşıyorsanız  alternatifleriniz çok demektir. Aracınız varsa aracınızla, yoksa kiralayarak, pahalı geldiğini düşünüyorsanız özelt turlarla, tur’a bağlı kalamam diyorsanız günlük sefer düzenleyen taşımacılık firmaları ile birlikte ulaşma imkanınınız var. Eğer Doğu Karadeniz’e uzak bir yerden gelecekseniz havayolunu seçmişseniz öncelikle Trabzon’a gelmeniz ve buradan sonrasını önceki alternatiflerle devam ettirmeniz gerekmekte.

Ayder’de 700 kişiyi barındıracak şekilde yatak kapasitesi mevcut olup, yayla evleri tipinde (Bungalow) konaklama tesisleri ve alt yapı hizmetlerinin geliştirilmesi için çalışmalar sürekli olarak devam etmektedir. Ayder’de ister çadırınızda isterseniz otel, pansiyon veya bungalow tarzı evlerde kalabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken birşey varsa “Hangi mevsimde Ayder’i ziyaret ediyorsanız edin, yanınıza kalın giysiler almayı unutmayın.” Geceleri hava sıcaklığının yükseltinin de etkisiyle gündüz sıcaklığı ile arasındaki farkı bir hayli olabilmekte. Turizm Bakanlığı’nca Teşvikli Turizm Bölgesi durumundaki Ayder’in günümüze kadar  uygulanan imar ve inşaat yönü turistik bir bölgenin sahip olacağı görünümde olmamasına rağmen son düzenlemeler ile birlikte binaların doğaya uyumu sağlanacak şekilde restore edilmesi sağlanmıştır.

Ayder Yaylası - Rize

Ayder’de turizm etkinlikleri adı altında yapılabilecek bir çok etkinlik bulunmakta. Bunların başında son zamanlarda Doğu Karadeniz’de yıldızı parlayan Fırtına Deresi ve Çoruh Nehri’nde yapılan Rafting sporu var. Fırtına Deresi’nin hırçın sularında kafanızda kask ,elinizde kürek, altınızda yerinde duramayan bir botla beraber bir yere çarpana kadar enerji patlaması yaşayacağınız rafting yapabilirsiniz. Ayder’in yemyeşil doğasında, tertemiz havasını soluyabileceğiniz güzel bir doğa yürüyüşüne kim hayır diyebilir?  Profesyonelce yapmak isterseniz Doğu Karadeniz’de birçok dağcılık ve yürüyüş klübü böyle turizm bölgelerine günübirlik etkinlikler düzenliyorlar. Turlar sizin için hem sıradışı, hem de eğlenceli geçeceğinden şüpheniz olmasın.  Tulum ve kemençe eşliğinde oynayan insanları görünce yerinizde duramayıp kendinizi horon oynayan insanların arasında bulabileceğiniz sıcaklıkta insanlarla tanışacağınız bir Ayder gezisi hayal edin. Zaten sizi yerinizde de durdurmazlar biri kolunuzdan tutar ve horon halkasına eklenirsiniz. Eğer horona doymak istiyorsanız Ayder’de düzenlenen festivali kaçırmamanızı tavsiye ederim. Sıralayabileceğim Ayder etkinliklerinin sonuncusu ise termal kaplıcalardan faydalanarak şifa bulmak olabilir. Ayder’in bu şifalı suyunda birçok hastalığa şifa bulabilirsiniz.

Ayder Yaylası sadece burada yazıya döktüklerimizden ibaret olmadığını anlamak için en az 1 kez Ayder’e gitmeniz yeterli olacaktır. Karadenizli olarak Ayder’e ilk kez sisli  bir pazar günü gitmiştim. O haliyle gördüğümde bile hayran olunacak güzellikte bir yer olduğunu anladım ve ilk fırsatta 2. kez gitmenin yolunu aradım.

Benzer Konular
Trabzon’un Parlayan Yıldızı Uzungöl
Uzungöl'de Doğal Hayat

Son yıllarda Trabzon'da turizm sektöründe meydana gelen atılımlardan en Devamı...

Yapılaşma ve Turizm
Uzungöl'de Yıkım Kararı

Kıyılarımızda, turistik yöre ve merkezlerimizde imar düzensizlikleri, çarpık yapılaşma, Devamı...

Trabzon – Bursa Arası Uçak Seferleri
Trabzon THY Seferleri

Bursa/Yenişehir- Trabzon arasında pazartesi, perşembe ve cumartesi olmak üzere haftanın Devamı...

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;