Uzungöl'de Helikopter Turu

Her geçen gün doğallığından uzaklaşan Uzungöl bu sefer de helikopter etkinliği adı altında zarar verilmeye devam ediliyor. Bölgedeki bazı turizm işletmecilerinin girişimleri neticesinde yaz ve kış aylarında turistlere hizmet veren helikopterle birlikte Uzungöl’ün ormanlarında yaşayan yaban hayatın gözardı edilmesi doğa severlerin tepkisine rağmen ticari bir kazanç kapısı olarak kullanılmaya devam ediliyor. Geçtiğimiz yıllarda gölün etrafının set duvarıyla örülmesinden sonra “Uzun Havuz” tepkisine mağruz kalan Uzungöl‘de yaz aylarının gelmesiyle turistlerin ilgisini çekebilmek adına işletmeciler doğayı tehlikeye atmaya devam ediliyor.

Helikopterle 10 – 15 dakikalık gökyüzü turu için doğa harikası Uzungöl çam ormanlarındaki vahşi yaşamı gözardı edip orada yaşayan hayvanları çıkan yüksek sesle korkutarak doğal yaşam alanlarından uzaklaştırılması ve doğasından gün geçtikçe şehirleşmeye doğru sürüklenen bir yayla kent haline getirilmesinde sonuçları araştırılmadan işletmelerin sorumsuzca etkinlikleri bölgenin doğasına zarar vermeye devam ediyor. Hekoptere binenler kişi başına 100-200 TL karşlığı yaklaşık 8 dakika Uzungöl ve çevresini havadan seyretme imkanı buluyor. Her defasında “Doğa harikası” diye nitelendirdiğimiz Uzungöl bu şekilde doğadan yavaş yavaş koparılıyor. Teknoloji ve şehir gürültüsünden uzaklaşarak doğayla başbaşa kalmak isteyen turstlerin bir kısmının ve Arap turistlerin beğenisini kazanmak uğruna kendi değerlerimiz sorumsuzca kullanılıyor.

Düzensiz yapılaşma ve çevreye duyarsızlığın hızla arttığı turizm anlayışına eklenen bu son gelişmeyle birlikte bölgedeki doğallığın sürdürülebilirliğinin tehlikeye atılması turizmcilerin gelir başarısının gölgesinde kalmaktan öteye geçemiyor. Henüz yeni bir uygulama olması sebebiyle bölge halkının ve turistlerin rahatsızlıklarına dair herhangi bir duyum alınmamasına rağmen yerel ve ulusal basında uzun vadedeki etkileri göz ardı edilerek çok iyi bir iş yapılmışcasına övgüyle bahsedilen bu helikopter gezilerinin bölgenin doğal yapısına vereceği zarar göz ardı edilmekte. Yaban hayatı bakımından Uzungöl çevresindeki ormanlarda dağkeçisi, karaca, ayı, kurt, yaban domuzu, sansar, porsuk, vaşak, çakal, tilki, tavşan, sincap, yaban ördekleri bulunuyor. Gölde ise göl ve dere alabalığına rastlayabilirsiniz.

Umuyoruz ki bu tür çevreyi etkileyecek girişimleri göz önünde bulunduracak daha turizmcilik anlayışının olduğu, kanunların sadece kağıt üzerinde değil günlük hayatta da uygulanacağı toplumsal bilinçle bu tür doğal zenginliklerimize zarar vermeyecek şekilde sahip olduğumuz doğal değerlerimizi ( Uzungöl ve benzer turizm merkezlerimizi) uzun yıllar boyunca saklayabiliriz.

Benzer Konular
Trabzon’un Parlayan Yıldızı Uzungöl
Uzungöl'de Doğal Hayat

Son yıllarda Trabzon'da turizm sektöründe meydana gelen atılımlardan en Devamı...

Yapılaşma ve Turizm
Uzungöl'de Yıkım Kararı

Kıyılarımızda, turistik yöre ve merkezlerimizde imar düzensizlikleri, çarpık yapılaşma, Devamı...

Trabzon – Bursa Arası Uçak Seferleri
Trabzon THY Seferleri

Bursa/Yenişehir- Trabzon arasında pazartesi, perşembe ve cumartesi olmak üzere haftanın Devamı...

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;