Uzungöl Camii

Uzungöl merkezinde, iki adet cami bulunmaktadır. Bunlardan biri hemen gölün yanıbaşında bulunan ve bölgeye ayrı bir güzellik veren Gölbaşı Camii, diğeri ise şerah köyü içerisinde yer alan Büyükköy Cami olarak adlandırılmaktadır. 1920 yılında inşa edilmiştir. Uzungöl’ün sembollerinden biri olan Uzungöl (Gölbaşı) Cami bölgeye gelen turistleri uzaktan selamlayan ilk yapıdır. Gölün hemen aşağısına, eskiden bölgedeki haldizen deresinin tek geçiş köprüsü olan kemer köprü ile Şerah köyünün hemen aşağısında bugünkü deyimle en işlek yerlerin merkezine yapılmıştır.

Her mevsim ihtişamıyla ziyaretçileri selamlarcasına gölün kenarında parlayan bir sembol haline gelmiş olan bu ibadethane 2002 tarihinde yapılmıştır. Yapım tarihi çok eski olmamasına rağmen cami, göl ile adeta bütünleşmiş bir sembol haline gelmiştir. Uzungöl yolunun sona erdiğini ve bu büyüleyici güzelliğe ulaştığınızı size yaklaşık 600 metre önceden bildirircesine tepenin ardından sizi selamlayan minareleri ile gölün etrafında gezerken çoğu zaman farketmediğiniz fakat dinlenmek için bir bankta veya göl kenarında oturduğunuzda caminin göle yansıyan silüetini farkettiğinizde hafızanızdan daha kazınamayacak bir güzelliğin en güzel sembolü haline gelmiştir.

Cami’nin turistlerin ilgi odağı olmasının yanında görselliğini yitirmemesi için dönem dönem minareleri boyanmaktadır. Özellikle akşam saatlerinde minareler bembeyaz rengi ile daha ön plana çıkmaktadır. Çekilen fotoğrafların, kartpostalların ve ziyaretçilerin anı fotoğraflarının çoğunu süsleyen bu yapıt beldenin sembol yapılarının başında gelmektedir.

Son yıllarda turizm tesislerinin sahipleri, bölge halkı ve ziyaretçiler için Cuma günleri sabah namazını Uzungöl Gölbaşı Camii’nde kılıp her hafta bir restaurant sahibinin verdiği kahvaltıda buluşma bir gelenek olma yolunda ilerliyor. Yapılan bu etkinlikler her hafta ayrı bir mekanda kahvaltı yapmak kaynaşmanın yanında, katılımcılar için ahlaki anlamda yeni şeyler öğrenmeyede vesile olan bu etkinlik aynı zamanda Uzungöl’ü erken saatlerdeki havasını teneffüs etmenin bile bir başka alternatifi olarak her geçen gün daha fazla ilgi ve katılımla yapılmaktadır. Aynı zamanda Cuma sabahları namaz için ilk başlarda teşvik amaçlı yapılan şimdilerde ise gelenek haline dönüşen bu etkinlik, sabah namazını camide kılarak her hafta ayrı bir mekanda kahvaltı yapmak kaynaşmanın yanında, ahlaki anlamda yeni şeyler öğrenmeyede vesile oluyor.

Uzungöl’de bulunan diğer camiler ve yapım tarihleri ise aşağıdaki gibidir:

Uzungöl Alçak Köprü Mah. Camii 1973
Uzungöl Alçak Köprü Yuk. Mah. Camii 1975
Uzungöl Çamlık Mah. Camii 1994
Uzungöl Elmalı Mah. Camii 1902
Uzungöl Flak Mah. Camii 1800
Uzungöl Gölbaşı Mah. Camii 2002
Uzungöl İnceli Mah. Camii 1976
Uzungöl Merkez 1 Camii 1920
Uzungöl Merkez 2 Camii 1973
Benzer Konular
Trabzon’da İnanç Turizmi
Sümela Manastırı

İnsanlık tarihinin üç büyük dini olan Müslümanlık, Hristiyanlık ve Devamı...

İstanbul İnanç Turizmi Zirvesi 2010
İstanbul İnanç Turizmi Zirvesi 2010

“İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde, Birliğimiz tarafından Devamı...

Doğu Karadeniz’in Kalkınma Planı: Ekoturizm
Karadeniz Gezileri

Çevreyi koruyan ve yerel halkın refahını gözeten, doğal alanlara Devamı...

Ayder Kaplıcaları Yenileniyor
Ayder Yaylası - Rize

Rize`nin yemyeşil doğasıyla dünyaca ünlü Çamlıhemşin ilçesindeki turizm bölgesi Devamı...

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;