Uzungöl Tarihi

Uzungöl tarihi, resmi belgeler incelendiğinde 1683 yılına kadar gidiyor. Osmanlı İmparatorluğu arşivini incelediğinde 1643 yılında Şerah’tan vergi alındığı ancak bu tarihte Şerah’ta yerleşim olmadığını görülmekte. 1643 yılında Çaykara İlçesinde toplam olarak 26 Hane yerleşik nüfustan Avarız Vergisi alındığı tesbit edilmiştir. Şerah’ta ise yerleşik Nüfus bulunmamakta ancak buradan 2 Rub. Avarız Vergisi alındığı anlaşılmaktadır. Avarızhane Vergi alınan Hane anlamına gelmektedir.

1643 senesinde Şerah’ta nüfus görülmezken 1681 senesinde 12 hane yerleşik nüfusun yaşadığı görülmektedir. Bu nüfus Köseli, Şerah ve Şekersu’da yaşamaktadır. 1681 senesi kayıtlarına göre Şerah’tan 2.5 Rub. Avarız Vergisi alınmaktadır.

Burada önemli bir nokta 1681 senesi itibariyle Şerah Nüfusunun Çaykara’daki nüfusun %2.85’ini oluşturduğu gözlemlenmektedir.

200 yıl sonrasına 1876 tarihli Osmanlı Salnamesine göre Çaykara’da genel durum şu şekildedir:

1681 ile 1876 Osmanlı Salnameleri Karşılaştırıldığında Uzungöl (Şerah) açısından önemli değişikliklerin olduğunu gözlemlenmektedir. Bu değişiklikler şunlardır.

 1. Nüfus Bakımından: 1681’den 1876’ya kadar geçen 195 senelik zaman diliminde Uzungöl (Şerah) nüfusunda hızlı bir değişim yaşandığı gözlenmektedir. Aynı Gelişme Hane konusunda da yaşanmıştır. Hane sayısı 12’den 229’a,Nüfus ise 60’dan 710’a yükselmiştir.
 2. 1681 senesindeki nüfus sayımına Köseli Köyü de dahildir. Oysa 1876 Nüfus sayımında Köseli Köyü ayrı bir yerleşim birimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Köseli Köyü’nün belli bir tarihe kadar Uzungöl’e bağlı olduğunu daha sonra Uzungöl’den ayrıldığını anlaşılmaktadır.
 3. 1876 Nüfus sayımına göre Uzungöl (Şerah) Çaykara’nın en kalabalık ikinci yerleşim birimi konumundadır.

1879 tarihi itibarı ile hayvancılığın beldede gelişmiş olmadığını ve ilçede beslenen hayvanların ancak %0.43 kadarının beldede yetiştirildiği gözlenmektedir. Bu konu ile ilgili araştırmalar bizleri beldenin çevresinin sık ormanlık olduğu bu yüzden hayvancılığın yapılamadığı sonucuna ulaştırmaktadır.

Benzer Konular
Trabzon’un Parlayan Yıldızı Uzungöl
Uzungöl'de Doğal Hayat

Son yıllarda Trabzon'da turizm sektöründe meydana gelen atılımlardan en Devamı...

Yapılaşma ve Turizm
Uzungöl'de Yıkım Kararı

Kıyılarımızda, turistik yöre ve merkezlerimizde imar düzensizlikleri, çarpık yapılaşma, Devamı...

Trabzon – Bursa Arası Uçak Seferleri
Trabzon THY Seferleri

Bursa/Yenişehir- Trabzon arasında pazartesi, perşembe ve cumartesi olmak üzere haftanın Devamı...

 • reply tuğçe ,

  Uzungöl hakkındaki yazdığınız bilgilerin bir kopyasını alabilir miyim lütfen. Lise bire gidiyorum ve ödevimde kullanacağım başka sitelerde güzel bir yazı bulamadım lütfen bir kopyasını yollayabilir misiniz?

  • reply Ahmet KALMUK ,

   Yazıyı mail adresinize gönderdik. Derslerinizde başarılar.

  • reply Gülbahar ,

   Uzungöl hakkında yazdıklarınızın bir örneğini almam mümkün mü? Güzel bir yazı olmuş tebrik ediyorum. Güzel memleketimizin her köşesi bu şekilde tanıtılmalı bence.

  • reply Zeynep ,

   Tezimde kullanmak üzere bu bilgilerin bir kopyasını rica edebilir miyim?

   • reply Murat ULUSOY ,

    Merhaba, mailinize geri dönüş yapılmıştır.

   • reply Ofli ,

    Yazının bir kopyasını alabilirmiyim ödevim için kullanacağım güzel bir yazı olmüş

    • reply Murat ULUSOY ,

     Merhaba, mailinize geri dönüş yapılmıştır.

    Yorum yapın / Bize Soru Sorun;