Uzungöl'de Gezi

Uzungöl son zamanlarda sadece tatil amaçlı gezilerin merkezi olmaktan çıkarak, şirket ve işletmelerin toplantılarını, kamp ve turlarını düzenleyebilecekleri bir yer haline geldi. Yaz aylarında artan turizm potansiyeli ile birlikte bölgede bulunan sosyal tesislerin kapasiteleri ile birlikte hizmet çeşitlerinde de artış gösterdi. Konaklanacak yerler açısından Uzungöl’de ziyaretçiler çok çeşitli alternatiflere sahip. Kamp alanları, otel, pansiyon ve hatta günübirlik kiralık köy evlerine varıncaya kadar alternatifler artmış durumda. Her mevsim hizmet veren bu konaklama tesislerinin ortak özelliği hepsinin ahşap dokusuyla yapılmasına özen gösterilmiş olmasıdır.

Doğu Karadeniz’in turistik merkezlerinde sık görülen ahşap bungalov tipi evler Uzungöl’de de hizmet vermektedir. Bölgede, cami ve okullar dışında beton yapılaşmaya izin verilmiyor. Yörenin kendine has ahşap evlerinin mimarisine uygun olarak inşa edilen yeni pansiyonlar ve moteller, doğanın güzelliğini tamamlar özelliktedirler. Bungalow tipi evlerin en fazla iki katlı olarak inşa edilebilmesine izin veriliyor. Göl manzaralı bu konaklama tesislerinde, ahşabın doğallığı sayesinde doğayla içiçe bir tatil ortamı sağlanılmasına gayret ediliyor. Bazı işletmelerde, tesislere ait restoranlarda yemek servisi de sunulmaktadır. Bir çok işletme yanıbaşlarına kurdukları kendi havuzlarında yetiştirdikleri alabalıkları, restoranlarda müşterilerine servis etmektedir.

Yapılaşmanın hızla arttığı Uzungöl’de, bölgenin doğal güzelliğini kaybetmemesi için özenli bir çalışma sürdürülmemekte. Yerel yönetimin Uzungöl’ün korunması hususunda gösterdiği çaba henüz kimse tarafından hissedilebilecek düzeye çıkmış değil. Kontrollerin yeteri düzeyde olmadığı, hatta kaçak yapılaşmaların “Emlak Barışı” adıyla getirilen af kapsamında resmi bir statü kazandığı söylenebilir.

Benzer Konular
Trabzon’un Parlayan Yıldızı Uzungöl
Uzungöl'de Doğal Hayat

Son yıllarda Trabzon'da turizm sektöründe meydana gelen atılımlardan en Devamı...

Yapılaşma ve Turizm
Uzungöl'de Yıkım Kararı

Kıyılarımızda, turistik yöre ve merkezlerimizde imar düzensizlikleri, çarpık yapılaşma, Devamı...

Trabzon – Bursa Arası Uçak Seferleri
Trabzon THY Seferleri

Bursa/Yenişehir- Trabzon arasında pazartesi, perşembe ve cumartesi olmak üzere haftanın Devamı...

  • reply Islombek ,

    Merhaba, ben mayis ayında Üzüngöle bir haftalık seyahate gitmek istiyorum. Şu an Rusyada, Moskova şehrindeyim. Bana yardımcı ola bilirmisiniz? Teşekkürler!

    Yorum yapın / Bize Soru Sorun;