Doğu Karadeniz Turizm Kapasitesini Artıracak

Uzungöl Arap Turizmi

Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Doğu Karadeniz Turizm Master Planı ile yaylaların sorunlarının çözüleceğini söyledi.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) aylık olağan meclis toplantısı, Bakan Özak’ın yanı sıra, Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Ali Coşkun, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Başkanı Erdal Bahçıvan, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, İSO ve TTSO yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla yapıldı.

Bakan Özak, burada yaptığı konuşmada, Doğu Karadeniz Turizm Master Planı ile yaylalardaki mera, yapılaşma, konaklama ve planlama sorunlarının çözüleceğini belirtti. Plan kapsamında yayla yollarının birleştirileceğine değinen Özak, Samsun’dan yola çıkan bir kişinin hiç sahile inmeden Artvin’e kadar yaylalardan gidebileceğine kaydetti.

Küresel ısınmayla yaylaların öneminin arttığına dikkat çeken Bakan Özak, “Maalesef yaylalarımızı biraz tahrip ettik. Çalışmalarını yürüttüğümüz Turizm Master Planı ile yayların çarpık yapılaşma, ulaşım, konaklama, planlama ve mera gibi sorunlarını çözeceğiz. Bu plan sayesinde buralar hem bir cazibe hem de istihdam merkezi olacak.” dedi.

Çakılgöl’de yapılması planlanan kayak merkezi projesinde de önemli mesafeler alındığını anlatan Özak, orasının da kışın kayak, yazın kongre turizmine hizmet edebileceğini ifade etti. Proje için talipli çıktığı bilgisini veren Özak, yap-işlet-devlet modeliyle bu projeyi de hayata geçirmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

İSO Meclis Başkanı Erdal Bahçıvan da Çin’den başlayan tarihi İpek Yolu’nun en önemli duraklarından birisinin Trabzon olduğuna işaret etti. Bahçıvan, zamanla sönen geçmişteki bu ekonomik hareketliliğin, son zamanlarda yeniden canlanma yolunda olduğuna değindi.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla, Trabzon’un ekonomisinde ciddi bir hareketlenme başladığını dile getiren Bahçıvan, “Rusya, Çin, Kafkas ve Orta Asya ülkeleri ile İran, Trabzon için çok geniş bir ekonomik havza oluşturuyor. Bu geniş ekonomik havzada Trabzon’un yeniden etkili bir ekonomik aktör haline gelmesi, sadece Doğu Karadeniz için değil başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin en önemli üretim merkezi olan Marmara bölgesi için de büyük bir önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

Turizm dünyada önemli bir gelir kapısı haline gelirken, bu alanda ülkeler arasında da acımasız bir rekabet yaşandığını anlatan Bahçıvan; turizmi, Trabzon için önemli bir gelir kaynağı olarak gördüğünü ifade etti. Bahçıvan, Trabzon’un, turizm alanında ön sıralara geçmesi için altyapı yatırımları kadar insanların da gerekli olan turizm bilincine sahip olmalarının büyük bir önem taşıdığına vurgu yaptı.

İSO Yönetim Kurul Başkanı Tanıl Küçük de Doğu Karadeniz’in büyük potansiyeline rağmen arzu edilen kalkınmışlık düzeyini yakalayamadığını söyledi. Küçük, bunun en önemli sebeplerinin başında da coğrafi şartların zorluğu ve toprak yetersizliğinin geldiğine dikkat çekti.

Sanayinin de bölgede yeterince gelişmediğini hatırlatan Küçük, “Ancak her yerde sanayi olacak diye bir şart da yok. Trabzon’da ticaret, turizm, tarım ve hayvancılık için büyük bir potansiyel var. Esas olan bu yönleri değerlendirmektir. Çay, fındık ve balıkçılık çok güçlü. Bu ürünlere dayalı sanayi daha da gelişirse Trabzon’un ekonomik potansiyeline yepyeni bir dinamizm katılabilir.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, TTSO Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy, günün anısına konuklarına bazı hediyeler verdi.

Kaydet

Değerlendirmeniz için teşekkürler! İsterseniz sosyal medyada da paylaşabilirsiniz. .
Yazı ve içerikler sizin için faydalı oldu mu?
  • Harika!
  • Faydalı
  • Fena Değil
  • Yetersiz

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;

  • Doğrulama * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.