Hamsiköy’de Turizm Toplantısı

Hamsiköy'de Turizm Toplantısı

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Maçka ilçesi Hamsiköy’de turizmin canlandırılması amacıyla düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıya Vali Kızılcık’ın yanı sıra Maçka Kaymakamı Ümit Cavuldak, Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, köy muhtarları, yatırımcılar ve Hamsiköy sakinleri katıldı.

Vali Kızılcık, Hamsiköy’ün turizm merkezi haline gelmesi için elinden geleni yapacağını ancak köy halkının da buna projeler üreterek destek olması gerektiğini ifade etti.

Vali Kızılcık, Turizmin geliştirilmesi adına Kalkınma Ajansının proje çağrısında olduğunu ve bu konuda proje beklediklerinin altını çizerek, “Biz bu bölgeyi tekrar turizmde canlandırmak istiyorsak altyapısı olan doğasıyla uyumlu yapıları yapmamız gerekiyor. Turizm alanında çeşitlerin fazla olduğu için gelen turistin kendini daha mutlu daha rahat hissedeceği yerler oluşturmamız gerekir. Değişen koşullara adapte olmalıyız. Biz devlet olarak turizm alanında teşvik ediyoruz. Doğu Karadeniz Master Planı çerçevesinde daha fazla turizmden pay alabilmeniz ve bu güzel ürünlerinizi piyasaya sunabilmek için fikir teatisinde bulunmak maksadıyla buradayız. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı marifetiyle 14 Milyon TL tutarında turizm sektöründe altyapı ve üstyapının geliştirilmesi için proje çağrısına çıktık. Mart ayına kadar kamu kurumları ve özel teşebbüsler kalkınma ajansına başvurduğunuzda projeniz kabul edilirse finanse edilecektir. Kamu kurumu tarafından finanse edildiği takdirde bunun %75’i Kalkınma Ajansı tarafından hibe olarak veriliyor. %25 ilgili kamu kurumu tarafından karşılanıyor.  Özel sektör tarafından hazırlandığı takdirde ise %50’si özel sektör tarafından %50’side kamu tarafından hibe olarak verilmiş oluyor” ifadelerine yer verdi.

Vali Kızılcık, doğaya uygun yapılaşma içerisine girilmesi ve bu konuda herkesin otokontrolü sağlaması gerektiğini ifade ederek, “Eğer ‘Ben yaptım. Devlet bu şekilde bana müsaade etsin’ derseniz olmaz.  Bir şekilde bugüne kadar edilmiştir. Bundan sonrada edilebilir, ama marka turizm köyü olma hedefine ulaşamayız. Bu arada hepimiz beraber hareket etmeliyiz. Birbirimizi hep beraber otokontrol yöntemi ile takip etmeliyiz. Kurallara uymak zorundayız. Kararlı iseniz ben hepinize destek olamaya çalışırım. Ama kuralları siz bana dikta etmeyin. Kurallar beraber alınmalı ve hukuka uygun olmalı. Hukuka aykırı hiçbir şeyi yapmam. Beraber kalkınmayı düşünüyorsak beraber çalışacağız. Eğer bunu yapabilirsek orta vadeli bir program içerisinde Hamsiköy’ümüzü çok daha iyi konuma getirebiliriz. Yaylaya turizmine gelenler bölgenin doğal güzellikler sahip olmasını, bu güzelliklerin tahrip edilmemiş olmasını ve doğa ile uyumlu binaların olmasını ister. Konaklama sorununu çözmemiz lazım. Gelenler 5 yıldızlı otellerde kalmaktan ziyade bizim köylerimizdeki restore edilmiş yayla evlerinden kalmayı istiyorlar. Bununla birlikte bu tarihi evleri sahiplenmiş ve turizmden doğrudan geliri elde etmiş olmalarını sağlarız” dedi.

Vatandaşların taleplerini tek tek dinleyen Vali Kızılcık, taşımalı sistem nedeniyle kullanımda olmayan okullarında turizm amaçlı kullanılabileceğini belirterek, Hamsiköy ile Zigana arasındaki tarihi yolunda bu sezon sonunda iyileştirmesinin yapılacağı müjdesini verdi.

Vatandaşlardan gelen anaokulu öğretmeni talebi üzerine Vali Kızılcık, okul öncesi eğitimin önemine işaret ederek Kaymakam Cavuldak’a talimat verdi.

Vali Kızılcık, Hamsiköy için hazırlanan kanalizasyon ve arıtma tesisi projesinin kalkınma ajansına sunulmasını istedi.

Hamsiköy’de yapılmış en kapsamlı toplantının gerçekleştirip Hamsiköy’ü ziyaretlerinden dolayı Toplantıya katılanlar adına Vali Kızılcık’a 2 öğrenci çiçek verip teşekkür etti. Vali Kızılcık da öğrencilere kitap hediye etti.

Kaynak: Trabzon Valiliği

Kaydet

Değerlendirmeniz için teşekkürler! İsterseniz sosyal medyada da paylaşabilirsiniz. .
Yazı ve içerikler sizin için faydalı oldu mu?
  • Harika!
  • Faydalı
  • Fena Değil
  • Yetersiz

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;

  • Doğrulama * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.