Trabzon’a Doğa ve Botanik Parkı

Trabzon Botanik Parkı Çalışmaları

Çamoba’daki 103 dönümlük askeri alan Trabzon Belediyesi‘ne kazandırıldı. Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzon‘a dünya güzeli bir doğa ve botanik parkı kazandıracağız dedi.

Trabzon‘da askeri amaçlı kullanılan Çamoba bölgesinde ki arazi Trabzon Belediyesi’ne tahsis edildi. Trabzon halkının polita olarak bildiği bölgede Trabzon Belediyesi tarafından Botanik Bahçesi yapılacak. Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu düzenlediği basın toplantısıyla bu müjdeli haberi Trabzon kamuoyu ile paylaşarak, Trabzon‘a çok güzel bir doğa ve botanik parkı kazandıracaklarını söyledi.

“26 Mart 2013 Salı günü Çamoba bölgesinde ki 103 dönümlük araziyi Trabzon Belediyesi ve Trabzon halkına Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından hediye ve tahsis edilmiş bulunmaktadır” diye sözlerine başlayan Başkan Gümrükçüoğlu, söz konusu alını Trabzon‘un, bölgenin, ülkenin ve hatta dünya turizminin hizmetine sunacakları çok güzel bir doğa ve botanik parkı haline getireceklerini söyledi. 103 bin metre kare alanlık Çamoba alanının 1. Derece sit alanı olarak 1991 yılından tescil edildiğini kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, “Askeri hizmetlerde kullanılan bu alan meskun mahal içinde kalıyor olması ve Trabzon‘un akciğerlerinden biri olarak muhafaza edilebilmesi için ‘Doğal Hayat ve Botanik Parkı‘ olarak kullanılması Trabzon‘a, tüm bölgeye hatta komşu Karadeniz ülkelerine kazandırılmasının adımını Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bizzat atmış bulunmaktadır. Bu tahsis için Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, bakanlarımıza ve milletvekillerimiz ile emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Başkan Gümrükçüoğlu Çamoba arazisinin Trabzon Belediyesi‘ne kazandırılmasını dönemlerinde yaptıkları en önemli flaş kazanımlarından birisi olduğunu kaydederek, ” Proje hazırlıklarımıza başladık. Projenin dünyadaki örneklerini inceliyoruz. Singapur’da ki Londra’da ki Botanik Bahçesi, Gürcistan’da ki Batum’da ki Botanik parkı bahçesi örnekleri de gözden geçirilmesi ile Trabzon bir dünya güzeli, rüya botanik parkı ve bahçesine kavuşturulacak. Projenin maliyeti tahminen 10 milyon TL’yi bulacaktır. Bu tahsis 2 yıl sürelidir. Amaçladığınızı yapamazsanız otomatik olarak kalkar. Ama sizlerin de desteği ile bu projeyi 1 yıl sonra bitirmiş olarak diye ümit ediyoruz. Bu süre üç ay aşağıya, üç ay yukarıya olabilir ” dedi.

Botanik parkı projesinin “ Trabzon‘a, bölgeye, ülkeye hatta dünyaya hizmet vereceğini kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, ” Bu proje Trabzon‘un marka değerini, yaşanılabilirlik düzeyini, hayat standardının gelişmesini sağlayacak ve aynı zamanda yerli ve yabancı turistlerin uğrak ve ziyaret alanı olacaktır” diye konuştu.

Alanın Trabzon Belediyesi‘nde devri konusunda yaşanan sıkıntıları aktaran Başkan Gümrükçüoğlu, “Bürokrasi her zaman ki işleyişi içinde şu veya bu engeli çıkardı demiyoruz. 1991’de 1. Derece sit alanı ilan edilmesinden sonra zaten orada 1 ağaç bile kesemezsiniz. Bu çerçevede tahsisli olan kuruluşumuz Silahlı Kuvvetler tabi ki kendi hizmetleri noktasında yararlanma alanları istiyordu. Bizde bu alanlar için teşebbüslerimizi sürdürdük. Ama bu istek 10 yıllardır sürdürülen istekti. Bütün bunlarda karşılıklı hizmet verecekleri alanların ya da bazı binaların yapımı mali boyutları aşıyordu. Bu noktada tıkanıklıklar oluşuyordu. Başbakan Erdoğan tamamen halkın, turizmin kullanımına bu alan için bizi sorgu suale tabi tuttu. “Burada ne yapacaksınız anlatın?” dedi. Bizde burada hiçbir ağacı yerinden oynatmadan kesmeden, tamamen doğal hayatın parçası olarak bitkisel örneklerin hizmete sunulduğu tamamen mesire alanı ve botanik parkı ziyaret alanı olarak Trabzon’a ve bütün bölgeye sunacağımızı ifade ettik. Bunun üzerine Başbakanımız arazinin Trabzon Belediyesi‘ne tahsisini sağladı ve bu projenin de takipçisi olacaklarını bizlere iletti” ifadelerini kullandı.

Benzer Konular
Trabzon’un Parlayan Yıldızı Uzungöl
Uzungöl'de Doğal Hayat

Son yıllarda Trabzon'da turizm sektöründe meydana gelen atılımlardan en Devamı...

Yapılaşma ve Turizm
Uzungöl'de Yıkım Kararı

Kıyılarımızda, turistik yöre ve merkezlerimizde imar düzensizlikleri, çarpık yapılaşma, Devamı...

Trabzon – Bursa Arası Uçak Seferleri
Trabzon THY Seferleri

Bursa/Yenişehir- Trabzon arasında pazartesi, perşembe ve cumartesi olmak üzere haftanın Devamı...

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;