Trabzon’un Parlayan Yıldızı Uzungöl

Uzungöl'de Doğal Hayat

Son yıllarda Trabzon‘da turizm sektöründe meydana gelen atılımlardan en büyük payı Uzungöl almış durumda. Uzungöl yemyeşil doğası, temiz havası ve doğal yaşantısıyla her geçen gün artan ziyaretçileriyle adeta Trabzon‘u turizm arenasında üst sıralara taşıyan bir lokomotif görevi görüyor. Yapılan yatırımlar ve düzenlemeler ile birlikte ulaşımın kolaylaşması, açılan yeni tesislerin çok sayıda oda ve yatak kapasitesine ulaşması, bölgenin tanıtımına önem verilmesi ve yapılan organizasyonların da etkisiyle Uzungöl, Trabzon‘a gelen birçok turistin uğramadan geri dönmek istemeyeceği bir turizm cazibe merkezi haline gelmesini sağlamıştır.

Ulaşım alanında yapılan ve yapılmakta olan asfalt yol çalışmaları kesintisiz olarak devam etmektedir. Şuan TrabzonUzungöl güzergahında asfaltlanmamış karayolu bulunmamaktadır. Sahil şeridinde bulunan Trabzon – Of güzergahı gidiş gelişi çift şerit yol halinde yapılmış olup, Of – Uzungöl yolu üzerinde yol genişletme ve iyileştirme çalışmaları aralıksız devam etmektedir. Bölgenin bol yağış alıyor olması ve arazi yapısının dik olmasından dolayı toprak kayması, sel gibi afetler sonucu doğabilecek olumsuz durumlara önlem amacıyla yapılan bu çalışmalar bölgenin işleyişinin sürekliliği açısından büyük önem arzetmektedir.

Uzungöl‘ün Milli Park Alanı olması nedeniyle bu bölgede yapılaşmalar sıkı denetimlere tabi tutulmaktadır. Yapılan ve yapılmakta olan tesisler bölgenin doğal yapısına zarar vermemesi amacıyla ahşap veya ahşap kaplı olması şartı ile izin alınmaktadır. Bazı oteller göl çevresinde kurulmuş, bazı oteller isde göl etrafındaki dağların yamaçlarına, bazıları ise haldizen deresi boyunca dere kenarında Uzungöl’den yukarı doğru sıralanmıştır.

Trabzon Valiliği ve Trabzon Belediyesi‘nin vermiş olduğu büyük destekle, her geçen gün artan tanıtımların da etkisi son yıllarda Uzungöl’ün bir cazibe merkezi olmasını sağlamıştır. Umarız bu yatırımların devamı gelir ve sahip olduğumuz değerlerimizi koruyarak onlardan en güzel şekilde faydalanabiliriz.

Değerlendirmeniz için teşekkürler! İsterseniz sosyal medyada da paylaşabilirsiniz. .
Yazı ve içerikler sizin için faydalı oldu mu?
  • Harika!
  • Faydalı
  • Fena Değil
  • Yetersiz

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;

  • Doğrulama * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.