Arap Turistler ve Uzungöl’ün Geleceği

Uzungöl Arap Turizmi

Arap Baharı’yla birlikte, daha önce yaz tatillerini Suriye ve Mısır’da geçiren Suudi Arabistan, Kuveyt ve diğer Körfez ülkesi vatandaşları bu yıl daha kuzeye yöneldi. Turizm Bakanlığı’na göre, Suudi Arabistan ve Kuveyt’ten rezervasyonlarda yüzde 75 oranında artış var.

Arap turistlerin Arap ülkelerinde yaşanan çalkantı nedeniyle, daha güvenli buldukları için Türkiye’ye geldiklerini belirten gazeteye göre, bazı Arap turistler, dil sorununa rağmen Türkiye’de hiç yabancılık hissetmediklerini söylüyorlar.

Türkiye’de yaklaşık bir milyon Arap yaşıyor. Ve Arapça’ya talep artıyor. Uzun bir süre Arap komşularından ve Osmanlı geçmişinden uzaklaşan Türkiye’de bir zamanlar Arapça öğrenmek, sadece din bilginlerinin ihtiyaç duyacağı, gericilik gibi görünen bir şeydi. Şimdi özel dershanelerde Arapça kursları yaygınlaşıyor, mağazalar Arapça bilen eleman arıyor. İstanbul’un dışında Arap turistlerin diğer gözdesi Uzungöl ve Trabzon. Alman ve İngiliz turistleri cezbeden Antalya ve Fethiye’ye Araplar çok ilgi göstermiyor. Onlar yazın serin yerleri tercih ediyor. Aynı şekilde, Batı Avrupa ülkeleri Araplar için cazibesini yitirmeye başladı. Suudi Arabistan’da yaşayan Ürdünlü bir kadın, “11 Eylül saldırılarından sonra İngiltere ve diğer ülkeler vizeyi zorlaştırdı.Türkiye Müslüman bir ülke. Kültürleri bizim kültürümüze yakın. Helal kesim et sorunu yok. Örtülü kadınlar sorun yaşamıyor. Peçe yasaklandığı için Suudi kadınlar artık Fransa’ya gitmiyor’ diyor.”

Arap Turistler Yerli Turisti Zor Durumda Bırakıyor

Tüm bunlara rağmen turistini “velinimet” sayan akıllı turizmciler bir yana… Ortalıkta; bir yandan Araplara kızan öte yandan bunların dövizine muhtaç turizmcilerle doldu taştı. Arap turistlere bel bağlayan çoğu turizm beldesi için, ölü sezondaki cansuyu Arap turistler.

Turizm sezonunda yerli turistlerin de rağbet gösterdiği Uzungöl’deki Arap misafirlerin ilgisyle birlikte artan hizmet fiyatları yerli turistleri alternatif aramaya yöneltiyor.

Uzungöl gibi Araplar gelmese aç kalacak hale gelmiş beldelerimiz dahi, velinimetine “döviz” gibi bakıyor. Bu uğurda sahip olduğu doğayı bu uğurda yapılaşma ve teknolojiyle bozmaktan çekinmeyen bir politika sürdürülüyor. Arapların ilgisini çekerek turizm sezonunu en kârlı hale getirebilmek adına kısa süre içerisine çok sayıda etkinlik sığdırmaya çalışarak Uzungöl’de yapılan deformasyon gözardı ediliyor.

Kaydet

Kaydet

Değerlendirmeniz için teşekkürler! İsterseniz sosyal medyada da paylaşabilirsiniz. .
Yazı ve içerikler sizin için faydalı oldu mu?
  • Harika!
  • Faydalı
  • Fena Değil
  • Yetersiz

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;

  • Doğrulama * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.