Uzungöl’deki Temiz Çevre Etkinliği

Uzungöl Yol Fotoğrafları

TÜRK Eğitim Vakfı (TEV) Trabzon Şubesinin 46. kuruluş yıldönümü sebebiyle düzenlediği etkinlik kapsamında Trabzon’un gözde turizm merkezi olan Uzungöl‘de çöp toplama programı düzenledi. Programa Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Trabzon İl Kültür Turizm Müdürü, TEV Trabzon Şube Başkanı Hasan Melek ve üniversite öğrencileri katıldı. Bir doğa harikası olan Uzungöl’de Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) organize ettiği çöp toplama kampanyasına katılarak üniversite öğrencileriyle bir araya gelip uzun süre sohbet etti.

Samimi bir ortamda öğrencilerle çay içip sohbet eden Vali Kızılcık, öğrencilerin TEV organizasyonunda yapmış olduğu bu etkinliğin çok önemli olduğunu söyledi. Karadeniz Bölgesinin flora bakımından oldukça zengin olduğunu ifade eden Kızılcık, Uzungöl‘ün sadece bir turizm alanı olmadığını ve farklı alanlarda da faydalanılabileceğinin yapılan çalışmalarla da ortaya çıktığını belirterek sahip olduğumuz bu imkanların Ar-Ge’ye dayalı olarak işlenmesi halinde çok büyük kazanımlar elde edilebileceğini belirtti.

Trabzon‘un en çok ziyaretçi çeken turizm alanında, çevrenin pek de temiz tutulmadığı, çöplerin yanı sıra çok sayıda pet şişe ile bira kutularının çevreye atıldığı görüldü. TEV Şube Başkanı Hasan Melek, vakfın 46’ncı kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenledikleri etkinliğin, bölgenin en önemli turizm alanı olan Uzungöl‘e dikkat çekmek olduğunu söyledi. Melek, “Allah’ın lütfu Uzungöl‘ü korumak hepimizin görevi. Bu nedenle önce çevredeki çöpleri tolayacağız, ardından da öğrenci arkadaşlarla birlikte piknik yapacağız. Uzungöl‘de çok çöp topladık. Demek ki yapılması gereken çok iş var. Turist temizliğe gelir. Bizden sonra geleceklere temiz bir Uzungöl bırakmalıyız” dedi.

Bir öğrencinin ‘Sayın Valim bizim Türkiye olarak çok büyük yer altı zenginliklerimiz yani petrolümüz olduğu belirtiliyor ama biz bunu gizli anlaşmalar gereği çıkaramıyoruz muşuz. Gerçekten böyle bir şey var mıdır?’ şeklindeki soru üzerine, Vali, “Türkiye’nin neyi varsa hepsi ortadadır. Türkiye’de en çok petrol Batman’da çıkarılıyor. Ben Batman’da valilik yaptım ve çıkarılan petrolün dışında gizli petrol kaynaklarının olduğunu görmedim. Ama şunu açıklıkla söyleyeyim ki; bizim asıl petrolümüz sizlersiniz. Yani sizler bizim için çok değerlisiniz. Çağın gereklerine uygun olarak yetişmiş, kendini bilim ve teknoloji alanında geliştirmiş gençler bizim en büyük petrolümüzdür” dedi.

Benzer Konular
Trabzon’un Parlayan Yıldızı Uzungöl
Uzungöl'de Doğal Hayat

Son yıllarda Trabzon'da turizm sektöründe meydana gelen atılımlardan en Devamı...

Yapılaşma ve Turizm
Uzungöl'de Yıkım Kararı

Kıyılarımızda, turistik yöre ve merkezlerimizde imar düzensizlikleri, çarpık yapılaşma, Devamı...

Trabzon – Bursa Arası Uçak Seferleri
Trabzon THY Seferleri

Bursa/Yenişehir- Trabzon arasında pazartesi, perşembe ve cumartesi olmak üzere haftanın Devamı...

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;