Hafza Sultan Konağı Hizmete Açıldı

Tarihi Ortahisar Mahallesi’nde yer alan Hafza Sultan Konağı restore edilerek hizmete açıldı. Açılışa katılan Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, “Hoşgörünün, medeniyetin ve insan sevgisinin şehriyiz” diye mesaj verdi.

Açılış öncesinde Cuma namazını Ortahisar’daki Fatih Camii’nde kılan Vali Kızılcık, namaz sonrasında esnafı ziyaret ederek onlarla sohbet etti.

Ardından Ortahisar Mahallesi Kentsel Yenileme Projesi çerçevesinde fotoğraf sanatçısı Atilla Bölükbaşı tarafından restore edilen tarihi Hafza Sultan Konağının açılış törenine katılan Vali Kızılcık, burada önemli mesajlar verdi.

İnsanlarımız Bu Davaya İnandı Ve Projeyi Sahiplendi

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, fotoğraf sanatçısı Atilla Bölükbaşı ve çok sayıda kişinin katıldığı açılış töreninde konuşan Vali Kızılcık, “4 bin yıllık kadim şehrin kalbi olan Ortahisar’ımızda Hafza Sultan Konağı‘mızın kültür ve Turizm

hayatımıza kazandırılması bizleri son derece mutlu etmiştir.  İnsanlık tarihinde Trabzon çok önemli bir yere sahiptir. Türk milletinin tarihinde de yine önemi büyüktür. Küreselleşen dünyada her şeyin aynılaştığı, şehirlerin, yaşam tarzlarının birbirine benzediği bu dönemde insanların kendi tabiatları gereği farklı düşünme ve farklı yaşam tarzları içersinde ciddi bir arayış içine girdiğini görüyoruz. Yani bir anlamda insanlık alternatif turizme yönelmektedir. Biz de bir yandan alternatif turizme merkezlik yapabilmek için gayret gösteriyor, bir yandan da tarihi kodlarımızı ve köklerimizi de bugünün dünyasıyla yeniden yorumlayarak insanlığın hizmetine sunuyoruz. Bu tarihi mekanları ihya ederek gelecek nesillerimize 4 bin yıllık şehrin tarihinde sadece tüketici olmadığımızı, aynı zamanda insanlığın kültürel hayatına katkılar sağladığımızı göstermiş oluyoruz. Ortahisar’ın yeniden hayat bulması için şehrin tüm aktörleri ile 2 yıl önce bir proje hazırlığına başladık. Vatandaşlarımız, tüccarlarımız, sanatçılarımız kısacası tüm insanlarımız bu işe inandı ve projeye dört elle sarıldılar. Bu davaya, medeniyet algısına inanan özel sektörün ve sivil toplumun katkılarının yanında merkezi ve yerel yönetim birimlerimizin katkılarıyla da 2 yıl içinde burasını dünyada fark edilen bir yer haline getireceğiz” dedi.

Ağustos ayında Ortahisar’da yer alan eski vilayet binasından çocuk ve aile mahkemelerinin yeni adliye binasına taşınacağını belirten Vali Kızılcık, bu binanın da amacına uygun olarak restore edilerek insanlığın hizmetine sunulacağını ifade etti.

Aynı Mekanda Hem Bizans’ın Hem De Türk-İslam Eserleri’nin Yan Yana Var Oluşunu Hep Beraber Göreceğiz.

Kızılcık, “Uzun yıllar korunmuş bu değerleri acele ederek bozmak istemiyoruz. DOKA tarafından bölge ile ilgili iki proje onaylandı. Bir yandan Türk-İslam Mimarisini ortaya çıkarırken, bir yandan da toprağın altında kalmış tarihi dehlizleri ortaya çıkarmaya ve insanlığın hizmetine sunmaya çalışıyoruz. İnsanlığa şunu haykırıyoruz; Hoşgörünün ve medeniyetin insan sevgisinin şehriyiz. Aynı mekanda hem Bizans’ın hem de Türk-İslam eserlerinin kucak kucağa, yan yana var oluşunu hep beraber görelim. Yine başka bir konağımızın ve yanındaki hamamın restorasyon projesi vardı. DOKA tarafından onaylandı. Onu da yakında hayata geçireceğiz.

turizme hareketlilik kazandıracak. Bu projeye inandığı için Atilla Bölükbaşı’na, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Dünyanın En Güzel Kentlerinden Biri Haline Gelecek

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da, atılan bu adımın çok önemli olduğunun altını çizerek, “4 bin yıllık tarihimizin gün yüzüne çıkarılarak dünya insanlığına kazandırılması yönünde önemli projeleri yürütüyoruz. Ortahisar mahallemiz, sayın valimizin teşvikleri ve destekleriyle, belediyemizin ve paydaşların katkılarıyla yenilenmektedir. Bugün ilk adımı atan Bölükbaşı’nın bu öncülüğünden dolayı kutluyorum. Buranın tarihi mirasa yakışır hale getirilmesi için yoğun bir çalışma gayreti içersindeyiz. Hisar, Tabakhane ve Zağnos vadilerinin kentsel dönüşümlerini tamamlayarak sahille buluşturacağız. Trabzon dünyanın en güzel kentlerinden biri haline gelecektir” dedi.

Konuşmaların ardından açılışı gerçekleştiren Trabzon Valisi Kızılcık ve beraberindekiler tarihi binada gezerek incelemelerde bulurdular.

Değerlendirmeniz için teşekkürler! İsterseniz sosyal medyada da paylaşabilirsiniz. .
Yazı ve içerikler sizin için faydalı oldu mu?
  • Harika!
  • Faydalı
  • Fena Değil
  • Yetersiz

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;

  • Doğrulama * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.