Artabel Gölleri Turizm Projesi

Artabel Gölleri

Artabel Gölleri Tabiat Parkı, Gümüşhane‘nin merkezine 60 kilometre mesafede, Torul‘a bağlı Gülaçar Köyü’nden geçen Artabel Deresi çevresinde iki ayrı volkanik aktivite sonucu oluşmuş 7 krater gölü ve eşsiz doğal güzellikleri barındırmaktadır. 1998 yılında, Artabel Gölleri ve çevresindeki 5859 hektarlık kesimi “Artabel Gölleri Tabiat Parkı’ olarak ilan edilmiştir. Gümüşhane İli’nin önemli zirvelerinden biri olan ve “Artabel’in Başı Tepesi” olarak adlandırılan bölgede bulunan göllerin rakımı 3305 metre yüksekliğine ulaşmaktadır.

Gülaçar Köyü’nden Artabel Gölleri’ne yürüyüş yolunda yaklaşık 3. Kilometreden başlayarak akan dereleri ve zengin flora yapısını görmek olanaklıdır. Özellikle birbirine yürüme yoluyla yaklaşık on dakika uzaklıkta bulunan üç göl, turistik anlamda önemli bir potansiyele işaret etmektedir. Artabel Gölleri Tabiat Parkı ormanları, dağ ekosistemleri, jeolojik ve jeomorfolojik yapısı, buzul gölleri, yüksek dağ dorukları ve zengin flora ve fauna özellikleriyle önemli bir alandır.

5859 hektarlık alanda yöreye adını veren göllere varana kadar, ilginç jeomorfolojik yapılar, özellikle kayaçlar dikkat çekmektedir. Ana jeomorfolojik birimler ise, V tipi sırtlar, keskin sırtlar ve dağ gölleridir. Dağ gölleri; Artabel’in Başı yükseltisinde bulunan Karanlık Göl, Sofrabaşının Tepe batısında Beş göller adıyla anılan 4 göl, Gavurdağı zirve yamacında Karagöller adıyla anılan 3 göl bulunmaktadır.  Bölge; peygamber çiçeği, kaplan otu, baylık otu, saman çiçeği, altın çiçeği, bodur mazı gibi çeşitli bitki türleri ile domuz, çakal, geyik, ayı, kartal gibi hayvan türlerini barındırmaktadır. Bölgenin 6 ay boyunca karla kaplı olması kış turizmine yönelik bir potansiyele işaret etmektedir. Bölgeye en yakın yerleşim birimi 5 kilometre uzaklıktadır. Genellikle yazları yaylacılık geleneğiyle gelinen köyde hayvancılık ve tarım konusunda bir etkinlik gözlenmemektedir.

Ayrıca ilçemizde dört mevsim turizm imkanı bulunmakla birlikte zirvelerin barındırdığı Artabel Gölleri tabiat Parkı‘nın doğal güzelliklerini bütün yerli ve yabancı ziyaretçilerimizle paylaşmak için DOKA‘ya sunduğumuz proje kapsamında yeni bir turizm alanını daha en kısa sürede aktif hale getireceğiz” dedi.

Yaban Hayatı

Yaban hayatı bakımından oldukça fazla türe ev sahipliği yapan tabiat parkında bozayı, kızıl keçi, tilki, gelincik, sincap, sansar, yaban domuzu, kurt gibi hayvanların yanı sıra kaz, atmaca, şahin, kartal, akbaba, kerkenez, doğan, keklik, bıldırcın, su tavuğu, çulluk, kuyruk sallayan ve ispinoz gibi kuşlar yaşıyor. Artabel gölü ve çevresindeki diğer göller ile akarsularda alabalık ve yılan balığı bulunuyor.

Turizme Kazandırma

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansın 2010 yılı hibe programı kapsamında hazırlanan ve ajans tarafından kabul gördü. Torul Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliğince, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansın 2010 yılı hibe programı kapsamında hazırlanan ve ajans tarafından kabul gören Gümüşhane Artabel Gölleri projesi ile bölgeye turizm hareketliliği kazandırılmasına hız verildi.

Gümüş Marka Göl projesi ile Türkiye’de Sayılı Milli Parklardan Olan Artabel Gölleri Tabiat Parkı’nın Doğal Güzellikleri Turizm Hizmetine sunulma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Proje kapsamında oluşturulan turizm alanında yapılan çalışmaları inceleyen Kaymakamımız  ” Bilindiği üzere Doğu Karadeniz turizmi denildiğinde turizim kaynakları ve alanları olarak öne çıkan ve önemli turizim potansiyeline sahip ilçemiz de gün geçtikçe turizme yönelik gelişmeler bütün hızıyla devam ediyor.

Proje kapsamında oluşturulan turizm alanında yapılan çalışmaları inceleyen Torul Kaymakamı “Bilindiği üzere Doğu Karadeniz turizmi denildiğinde turizim kaynakları ve alanları olarak öne çıkan ve önemli turizim potansiyeline sahip ilçemiz de gün geçtikçe turizme yönelik gelişmeler bütün hızıyla devam ediyor” dedi.

İlçemizde dört mevsim turizm imkanı bulunmakla birlikte Zirvelerin barındırdığı Artabel Gölleri tabiat Parkı’nın doğal güzelliklerini bütün yerli ve yabancı ziyaretçilerimizle paylaşmak için DOKA’ya sunduğumuz proje kapsamında yeni bir turizm alanını daha en kısa sürede aktif hale getireceğiz” dedi.

Değerlendirmeniz için teşekkürler! İsterseniz sosyal medyada da paylaşabilirsiniz. .
Yazı ve içerikler sizin için faydalı oldu mu?
 • Harika!
 • Faydalı
 • Fena Değil
 • Yetersiz
 • reply GÖKHAN USTA ,

  Artabel Gölleri Turizm projesini destekliyorum ve iy yerlere geleceğine inanıyorum bu işte emeği olan Yüksel DEMİR’e ve emeği olan herkese teşekkürler.

  • blank

   reply serap temiz ,

   Artabel gölleri turizm projesine son derece umutlu bakıyorum.Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum..

   Yorum yapın / Bize Soru Sorun;

   • Doğrulama * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.