Hemşin’de Kültürel İncelemeler

Rize Valisi Nurullah Çakır, beraberinde Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ve Tarihi Kentler Birliği Onursal Başkanı Prof.Dr. Metin Sözen ile birlikte, Hemşin Havzası‘nda bulunan, tarihi, kültürel ve iklimsel değerlerimizi bir zenginlik olarak görme ve bu değerlere saygı göstererek, yaşama ve yaşatma anlayışı ile restorasyonu yapılan ve restorasyon projeleri hazırlanan Dört Gözlü Tarihi Kemer Köprü (Koca Köprü), Bilen Köyündeki Ahşap Cami ve köy konaklarında incelemelerde bulundu.

Vali Çakır ve Prof. Dr Emin Sözen ilk olarak Pazar İlçesi, Hemşin yolu üzerinde bulunan, 1946 yılında meydana gelen afet sonucu 3 gözü tamamen yıkılan ve Karayolları Genel Müdürlüğünce restorasyonu tamamlanmakta olan “Dört Gözlü Kemer Köprü”de (Koca Köprü) incelemelerde bulundu.

Ardından Hemşin Bilen Köyüne geçerek,  İl Özel İdaresi ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından desteklenen “Ecdat Hatırası Tarihi Bilen Köyü Ahşap Camii Restorasyonu” projesi kapsamında yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.  Daha sonra yine aynı köyde bulunan ve 100 yaşındaki Fatma Doruk’a ait köy konağını ziyaret eden Vali Çakır ve Prof. Dr. Sözen, konak sahibi Fatma Doruk’tan konağın tarihi hakkında bilgiler aldı.

Vali Çakır ve Prof. Dr. Sözen, Hemşin’de ki incelemelerinin son bölümünde Hemşin Belediye Başkanı Halim Kazım Bekar’ı Makamında ziyaret ederek halen yürütülmekte olan, HemşinRize Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi hakkında bilgi aldı.

İncelemeler sonrasında; ziyaret edilen tarihi eserlerin çok değerli miraslar olduğunu söyleyen Tarihi Kentler Birliği Onursal Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, bu ve bunlar gibi tarihi değerlerin korunması ve kollanması konusunda, gerekli olan desteği sağlamaya hazır olduklarını ve belediyelerimizin de biran önce Tarihi Kentler Birliğine üye olmaları arzusunda ifade etti.

Rize Valisi Nurullah Çakır, yaptığı değerlendirmede  ise; “Türkiye genel olarak kültür ve tabiat varlıkları konusunda çok zengin bir ülke. Tarihi kentlerimiz ve kültürel varlıklarımız Türkiye’nin turizm potansiyeli konusunda büyük zenginlikler içeriyor. Bu nedenle biz gelecek kuşaklara bizden önceki nesilden devraldığımız kültürel mirasları koruyarak teslim etmek zorundayız. Bize düşen asli görev de budur” dedi.

Benzer Konular
Yapılaşma ve Turizm
Uzungöl'de Yıkım Kararı

Kıyılarımızda, turistik yöre ve merkezlerimizde imar düzensizlikleri, çarpık yapılaşma, Devamı...

Dünya’da Yat Turizmi ve Türkiye!
Dünyada ve Türkiye'de Yat Turizmi

Turist sayısı itibariyle turizmin dünya liginde ilk onun içinde Devamı...

Trabzon’da İnanç Turizmi
Sümela Manastırı

İnsanlık tarihinin üç büyük dini olan Müslümanlık, Hristiyanlık ve Devamı...

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;