Uzungöl Teleferik Projesi

Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı, yörenin en önemli turizm merkezlerinden Uzungöl’e, 14 kilometre uzunluğunda, saatte 700 kişiyi taşıyabilecek kapasitede teleferik yapılacak. Uzungöl‘e teleferik için ilk kazma bu ay vuruluyor. Teleferik, Uzungöl‘den Garaster Yaylası‘na 4 dakika 13 saniyede çıkacak. Hedef, Garaster‘de kayak turizmini canlandırmak.

Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı turizm merkezi Uzungöl ile Garester Yaylası arasına teleferik yapılacak. 2013 yılında yaklaşık 1 milyon 375 bin turistin ziyaret ettiği Uzungöl Doğu Karadeniz’in turizmde adeta lokomotifi olarak görev yapmakta. Turizmi daha da geliştirmek için beldedeki göl ile gölün üst kısmında yer alan Garester Yaylası arasında teleferik yapılması için hazırlanan proje hayata geçirildiğinde ziyaretçilere havadan sunacağı doğa manzarası eşliğinde gezme fırsatına sahip olacaklar. Uzungöl Belde Başkanı Aygün, hazırlanan proje hakkında verdiği demeçte “Teleferik ihalesini yap işlet yöntemiyle ve ön protokolle Beyaz Anadolu Limited Şirketi’ne verdik” dedi.

Kış aylarında yerli ve yabancı turist sayısının düştüğünü ifade eden Aygün, “Çoğu insan Uzungöl’ün kış aylarında kapalı kaldığı yönünde bir fikre sahip. Oysa ki biz Uzungöl’ün yazın olduğu gibi kışın da faal olması amacıyla farkındalık yaratmak ve bir neden oluşturmak istedik. Teleferik projemizde bunlardan en önemlisi” dedi.

50 Kişilik Seferler Düzenlenecek

Parasal problemlerden ötürü yapımına başlanması aksayan proje, Şirketin inşallah Ocak 2014 itibariyle teleferik yapımı için kazmayı vurması bekleniyor. Uzungöl’de yapılacak teleferik saatte ortalama 700 kişi taşıyabilecek. 2 bin 868 metre uzunluğundaki hatta, teleferik 4 dakika 13 saniyede Garester Yaylası’na çıkacak. Biri gidiş diğeri dönüş şeklinde iki kabinden oluşacak teleferiğin kabinleri oldukça büyük. Bir kabin tek seferde yaklaşık 50 kişi taşıyabilecek. Yani 50 kişi Garester Yaylası’na çıkarken 50 kişi de geri dönebilecek.

Başkan Aygün söz konusu teleferiğin oldukça modern yapılacağına da işaret ederek, “Turizmi artırmamız için dağlara çıkmamız lazım. Teleferik yapılınca yöremizde kayak da artacak. Teleferiğin havada görüntü kirliliği oluşturmaması için iki tüp olarak yapılmasını uygun gördük. Uzungöl’de yapılacak olan teleferik Antalya Kemer Tahtalı’daki teleferiğin aynısı olacak” ifadelerini kullandı.

Uzungöl Teleferik

6 Ay Karla Kaplı

Uzungöl yakınındaki Garester ve yanındaki Şekersu Yaylası’nın Kış Turizmi açısından önemini vurgulayan Aygün, “Teleferiğin yapımıyla Garester Yaylası’na saatte 1500 kişi kayak için ulaşma imkanına sahip olacak. Aynı dağın kuzey yamacındaki Uçarsu Köyü de uluslararası kış olimpiyatlarının yapılabileceği niteliklere sahip bir yer. Buradan 6 ay kar kalkmıyor, dünyanın hiçbir bölgesinde böyle uygun bir yer yok” dedi.

Belde Başkanı Aygün, Uzungöl’de ‘doğal yaşam anlamında da her şeyin yolunda olduğunu’ söyledi. ‘Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü’nde yöredeki sulara doğal alabalık salımıyla derelerin ve gölün balıklarla dolduğunu, göldeki yaban ördeklerinin çoğaldığını, ormanlarla kaplı bölgede karacaların ve ayıların görülebildiğini’ belirten Aygün’ün hedefleri arasında Trabzon’da bir kongre merkezi olmadığını ancak Uzungöl’e 25 milyon liralık bir kongre merkezi kazandırmak da var.

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;