Uzungöl Ulaşım Yolu

Trabzon‘a 99 km, Çaykara ilçesine 20 km. mesafedeki Uzungöl’e turist yoğunluğunun arttığı yaz aylarında ulaşım alternatifleri de artmaktadır. Trabzon’un büyük turizm kapasitesine sahip olan turistik mekanı Uzungöl’e Trabzon’da faaliyet gösteren birçok turizm acentesi, otobüs firmaları ve Çaykara Tur günübirlik seferler düzenlemektedir. Sonbahar ve kış mevsiminde azalan ziyaretçi potansiyeliyle birlikte bölgeye ulaşım seçenekleri azalmaktadır. Sadece Çaykara Tur yıl içersinde sürekli ulaşım imkanı sağlamaktadır. Diğer acente ve otobüs firmaları sezonluk ulaşım kolaylığı sağlamaktadır.

Trabzon’dan ulaşım, Uzungöl’e kadar asfaltlanmış yol ile sağlanmaktadır. Çaykara- Uzungöl yol bağlantısının ıslah çalışmaları geçtiğimiz yıllarda tamamlanmıştır. Günümüzde yer yer iyileştirme çalışmaları ve Of- Uzungöl arasında bulunan yol boyunca bölünmüş yol çalışmaları devam etmektedir. Fakat bu çalışmalar bölgenin turizm merkezi olması nedeniyle ulaşıma engel teşkil etmeyecek şekilde yapılmaktadır.

Karayolu İle Ulaşım: Öncelikle Trabzon’a ulaşmak için şehir terminalinden Türkiye’nin her bölgesine karşılıklı otobüs seferleri düzenlenmekte olduğunu bilmeniz gerekir. Değirmendere’de bulunan otogara ulaştıktan sonra Çömlekçi mahallesinden kalkan Çaykara Tur ile yılın her ayında Uzungöl’e ulaşabilirsiniz. Trabzon Merkez Çömlekçi Mahallesinde bulunan Çaykara Tur Minibüsleri ile günün her saatinde ortalama 30 dakikada bir Uzungöl’e servis vardır. Özel aracınızla gitmeyi düşünüyorsanız Trabzon’dan izleyeceğiniz güzergah sırasıyla Trabzon > Yomra > Arsin > Araklı > Sürmene > Of > Çaykara > Uzungöl şeklinde sıralanmaktadır. Of’a geldikten sonra, Solaklı deresinin batı kenarından geçen, Çaykara, Dernekpazarı, Uzungöl yazılı trafik tabelasıyla işaretmiş yolu takip ederek yaklaşık 44 km. süren yoldan Uzungöl’e ulaşabilirsiniz. Uzungöl Çaykara ilçesinden hemen yukarıda ve deniz seviyesinden yaklaşık 1000 metre yüksekliktedir. Uzungöle giden yol daima solaklı deresinin vadisini takip eder ve yolun etrafında tipik karadeniz iklimine göre yeşilin her tonunu görebileceğiniz bitki örtüsü ile dağların farklı yerlerine kurulmuş yöreye özgü köy evleri yol boyunca size eşlik eder. Bu istikamette seyahat ederken birbirinden renkli ve birbirinden güzel çay bahçelerini de görebilirsiniz. Sadece gitmeyi amaçladığınız Uzungöl değil, tüm yol boyunca durup vakit geçirmek isteyeceğiniz güzellikte birçok yer görebilirsiniz.

Uzungöl'e Ulaşım

Rize, Artvin tarafından Uzungöl’e ulaşmak isteyenlerin ise Trabzon’a ulaşmasına gerek yoktur. Onlar Of İlçesinden Uzungöl yoluna saparak Uzungöl’e ulaşabilirler. Uzungöl’e günübirlik gidip, akşama Of yada Trabzon’a geri dönebileceğiniz gibi, Uzungöl’deki otel ve pansiyonlarda da konaklayabilirsiniz. Uzungölden yukarıya, Soğanlı Dağı’na veya Sultan Murat Yaylası’na devam edebilirsiniz. Anayol olmamakla birlikte, Çaykara’dan yukarıya doğru giden yol, Bayburt’a bağlanır. Maceracı iseniz, Uzungöl’den Bayburt istikametine devam edebilirsiniz.

Kalacak yer olarak Uzungöl’de yer bulamaz Trabzon’da veya Rize’de konaklamayı düşünürseniz, Trabzon Of arasındaki karayolu mesafesinin 45 kilometre, Of Rize arasındaki karayolu mesafesinin 25 kilometre olduğunu belirtelim. (Yani uzak değil!)

Havayolu İle Ulaşım: Trabzon Hava Limanı Uluslararası ulaşıma açıktır. Eğer Trabzon’a uzak bir yerden gelip Uzungöl’ü gezmek vakit geçirmek istiyorsanız ve uzun yollarda vakit kaybetmek istemiyorsanız uçakla ulaşım için en kısa yol yine Trabzon üzerinden geçmektedir. Uzungöl’e en yakın havaalanı Trabzon’da bulunmakta ve hergün Türkiye’nin farklı illerinden hergün uçak seferleri bulunmaktadır. Havaalanı da otogar gibi şehir merkezine yakın bir mesafede inşa edilmiş olup şehir merkezine uzaklığı 10 dakika sürmemektedir. Havayolu ile Trabzon’a ulaştıktan sonra Uzungöl’e ulaşmak için yukarıda anlattığımız karayolu ile ulaşım seçeneklerinden birini takip ederek ulaşmanız gerekmektedir. Yurt içi seferlerinin yanı sıra yurt dışında Almanya, Suudi Arabistan, Hollanda gibi bir çok ülkeye de karşılıklı uçak seferleri düzenlenmektedir. Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Sun Express ve Pegasus Havayolları Trabzon’a yurt içi günübirlik seferler düzenlemektedir.

Deniz Yolu İle Ulaşım: Trabzon Limanından karşılıklı olarak Samsun, İstanbul ve İzmir’e seferler düzenlenmektedir. Bu seferler özellikle yaz aylarında Turizmin yoğunluğu sebebi ile daha sık yapılmaktadır. Ayrıca BDT Ülkelerine de deniz seferleri düzenlenmektedir. Genellikle deniz yolu ulaşım seçeneği yerli turistler tarafından tercih edilmemektedir.

Benzer Konular
Trabzon’un Parlayan Yıldızı Uzungöl
Uzungöl'de Doğal Hayat

Son yıllarda Trabzon'da turizm sektöründe meydana gelen atılımlardan en Devamı...

Yapılaşma ve Turizm
Uzungöl'de Yıkım Kararı

Kıyılarımızda, turistik yöre ve merkezlerimizde imar düzensizlikleri, çarpık yapılaşma, Devamı...

Trabzon – Bursa Arası Uçak Seferleri
Trabzon THY Seferleri

Bursa/Yenişehir- Trabzon arasında pazartesi, perşembe ve cumartesi olmak üzere haftanın Devamı...

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;