Uzungöl’e Yapılan Kış Yatırımları

Uzungöl Kış Yatırımları

Çevre ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamada Uzungöl’ün rüsubatla dolan kesiminin temizlenmesi ve tekrar dolmaması için 2004 yılında çalışma başlatılan çalışmalar ile 2005 yılında göl temizleme çalışmalarının tamamlanarak 70 bin metrekareye kadar düşen göl alanının tekrar 150 bin metrekareye çıkarılarak gölün dolması engellendiğine dikkat çekildi. Uzungöl’de kanalizasyon – atıksu arıtma tesisi ve çevre düzenleme çalışmalarının devam ettiğinin de belirtildiği açıklamada, katı atık toplama projesi uygulandığı Uzungöl Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin sahip olduğu doğal zenginliğin ortaya çıkarılması için de iki yıl süren araştırmaların geçen yıl tamamlandığı kaydedildi.

Uzungöl’e ulaşım yolunun taşkın seviyesinin altında kalan kısımlarının kış aylarında su altında kaldığı ve can kayıplarına yol açan kazalara sebep olduğu belirtilerek, kış aylarında taşkınları önleyecek duvar projesinin jeolojik yapının getirdiği olumsuz durumlar ve alternatif ulaşım yolunun bulunmaması sebebiyle tabii değerlere mümkün olduğunca zarar vermeyecek şekilde tanzim edildiği belirtildi.

Açıklamada, Uzungöl çevresinde yürüyüş yollarının yapımının Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı tarafından yatırım programına dahil edildiği, toplam ödeneğin yarısının  2011 bütçesine alındığı bildirildi.

Ayrıca Uzungöl’ün kış turizminden daha fazla faydalanılması amacıyla yapımı planlanan raylı teleferik sistemi için de çalışmaların 2011 yılında başlayacağı ifade edildi. Yapılacak olan teleferik sistemi ile birlikte kış aylarındaki turizm durgunluğunun kayak ve heliski gibi etkinliklerle turizmcilerin ilgisini çekerek önleneceği düşünülüyor.

Değerlendirmeniz için teşekkürler! İsterseniz sosyal medyada da paylaşabilirsiniz. .
Yazı ve içerikler sizin için faydalı oldu mu?
  • Harika!
  • Faydalı
  • Fena Değil
  • Yetersiz

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;

  • Doğrulama * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.