Uzungöl’e Yapılan Yatırımlar

Uzungöl'e Yapılan Yatırımlar

Türkiye’nin ve Doğu Karadeniz’in en önemli turizm merkezlerinden biri olan ve her geçen gün yapılan yatırımlar sayesinde dört mevsim yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Uzungöl, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde turizmciler için daha cazip bir yer haline geldi.

Ülkemizin turizm açısından önemli yerlerinden biri olan Uzungöl ve yöresinin 1625 hektarlık bölümü, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 1989 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. 2004 yılında ise Tabiat Parkını da kapsayanz Ungöl’den Soğanlı Dağı’na kadar olan daha genişçe bir alan (14912 hektar) Bakanlar Kurulu tarafından “Uzungöl Özel Çevre Koruma Bölgesi” olarak tespit edilmiştir.

2004 yılında Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın dönemin DSİ Genel Müdürü    Prof Dr. Veysel EROĞLU’na verdiği talimat neticesinde, gölün rüsubatla dolan kesiminin temizlenmesi ve tekrar dolmaması için gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik çalışmalar başlatılmıştır. 2005 yılında göl temizleme çalışmaları tamamlanmış ve 70.000 m² ‘ye kadar düşen göl alanı tekrar 150.000 m²’ye çıkarılmıştır. Yine aynı yıl içerisinde Haldizen Deresi üzerinde mevcut bentlere ek olarak erozyon kontrolu ve rüsubatın göle gelmemesi gayesiyle 2 adet kargir tersip bendi daha yapılmıştır. Ayrıca yan derelerde çifte olukta 8 adet kargir seki, 200 m duvar, 40 trapez kanal yapılmıştır.

Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı’nca desteklenen ve Uzungöl Belediyesi’nce gerçekleştirilen faaliyetler neticesinde; 2004 yılında kanalizasyon, 2008 yılında atıksu arıtma tesisi,  çevre düzenleme çalışmaları yapılmıştır.

Çaykara Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından 2007-2010 yılları arasında yine Uzungöl’de Katı Atık Toplama Projesi uygulanmıştır. Uzungöl özel çevre koruma bölgesinin sahip olduğu biyolojik zenginliğin ortaya çıkarılması için 2 yıl süren araştırmalar 2010 yılında tamamlanmıştır. Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce yürütülen “Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Ormaniçi Suların Balıklandırılması” projesi kapsamında göle 10.000 adet alabalık yavrusu bırakılmıştır.

Uzungöl’e ulaşım yolunun taşkın seviyesinin altında kalan kısımları, kış aylarında su altında kalmakta ve can kayıplarına yol açan kazalara sebep olmakta idi. Bu maksatla kış aylarında su kotunun yükseldiği zamanlarda taşkınları önleyecek şekilde yüksek bir duvar projelendirilmiştir.

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, estetik bakımdan uygun bulmadığı bu duvarların uygun seviyeye indirilmesi ile göl ile yol arasına daha güzel bir görüntü elde etmek gayesiyle bitkilendirme yapılması ve fidanlar dikilmesi talimatlarını vermiştir. Yapılan bu çalışmalar neticesinde yol projesi; jeolojik yapının getirdiği olumsuz durumlar ve alternatif ulaşım yolunun bulunmaması sebebiyle tabii değerlere mümkün olduğunca zarar vermeyecek şekilde tanzim edilmiştir.

Yine Uzungöl çevresinde  yürüyüş yollarının  yapımı, Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı tarafından  yatırım programına alınmış, toplam  5 milyon (5 Trilyon) TL ödeneğin 2 milyon TL kısmı 2011 bütçesine alınmıştır.

Ayrıca, Uzungöl’ün kış turizminden daha fazla faydalanılması maksadıyla yapımı planlanan raylı teleferik sistemi için çalışmalara 2011 yılında başlanacaktır. Çevre ve Orman Bakanlığının Özel Korunan alanlarından olan Uzungöl’ün vatandaşlarımız tarafından ziyaret edilmesi ısrarla tavsiye edilmektedir. Uzungöl’de geçirdiğiniz vakitler hayatınız boyunca unutulmaz bir hatıra olarak kalmasını ümit ediyoruz.

Kaynak: Çevre ve Orman Bakanlığı

Değerlendirmeniz için teşekkürler! İsterseniz sosyal medyada da paylaşabilirsiniz. .
Yazı ve içerikler sizin için faydalı oldu mu?
  • Harika!
  • Faydalı
  • Fena Değil
  • Yetersiz

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;

  • Doğrulama * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.