Uzungöl’e 10 Bin Yavru Alabalık Bırakıldı

Uzungöl Alabalık Çiftliği

Doğu Karadeniz’in en önemli turizm merkezlerinden Uzungöl ile gölü besleyen Haldızen Deresine 10 bin adet doğal alabalık yavrusu bırakıldı.

Çevre ve Orman Bakanlığına bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce yürütülen ”Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması” projesi çerçevesinde, Trabzon’un Maçka ilçesindeki Altındere Alabalık Üretme İstasyonu’nda yetiştirilen ve ”dere alası” olarak bilinen 10 bin kırmızı benekli alabalık yavrusu, Çaykara ilçesi Uzungöl beldesindeki Uzungöl ile göle bağlanan Haldizen Deresine bırakılmak için özel tüpler içine konularak beldeye getirildi.

Yavru alabalıklar daha sonra Trabzon Valisi Recep Kızılcık, İl Jandarma Komutanı Albay Dursun Ertuğrul, Uzungöl Belediye Başkanı Abdullah Aygün, İl Çevre ve Orman Müdürü Fahrettin Ulu, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, vatandaşlar ve ilköğretim okulu öğrencileri tarafından Haldizen Deresi ve Uzungöl’e bırakıldı.

Vali Kızılcık, yavru alabalıkların salıverilmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Uzungöl’de hem olta balıkçılığını teşvik etmek hem de turizme katkıda bulunmak için 10 bin adet kırmızı benekli yavru alabalığı göle bıraktıklarını söyledi.

Anaç alabalıkların Uzungöl’deki sularda yakalanıp Maçka’daki istasyonda sağıldığını ifade eden Kızılcık, bu balıkların yumurtalarından elde edilen yavru alabalıkların yaklaşık 1 yıllık büyütme süresinin ardından Uzungöl’deki doğal ortamlarına bırakıldığını anlattı.

Vali Kızılcık, Uzungöl’de olta balıkçılığına imkan sağlamak istediklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

”Şu anda 10 bin adet yavru alabalığı göle bıraktık. Bunlar 1 yılda 200 gram ağırlığa ulaşabilecek. Böylece Trabzon’a, Uzungöl’e gelen turistlerimiz aynı zamanda hem bu doğal güzellikleri yaşayacaklar hem de hobisi olanlar burada olta balıkçılığı yapabilecek. Çünkü olta balıkçılığı son dönemde popüler olmaya başladı. Bu ihtiyacı da karşılayabilmek hem de bu güzel temiz suyu değerlendirerek turistlere farklı alternatifler sunmayı hedefledik.”

Proje çerçevesinde derelere doğal alabalık yavrusu bırakmaya devam edeceklerini belirten Kızılcık, derelere özellikle de lezzeti itibariyle kırmızı benekli alabalık bırakacaklarını, böylece bu türün korunmasına katkı sağlayacaklarını kaydetti.

Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Uzungöl ve çevresindeki ormanlarda yaşayan yabani ördekler ve karacaların hatırlatılması üzerine de ”Biz doğal ortamın korunmasını arzu ediyoruz, çünkü bu sayede bölgeye daha fazla turist çekmeyi, turizmden daha fazla pay almayı arzu ediyoruz. Tabii ki doğada var olan ve yaşatılması bizim için son derece önemli olan ördek ve karaca gibi canlıların da korunması için çeşitli çalışmalar yürütüyoruz” ifadesini kullandı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce yürütülen ve Türkiye’deki iç suların doğal alabalık türleriyle balıklandırılması, derelerdeki azalan alabalık sayısının en yüksek düzeye çıkarılması, bozulan alabalık yaşam alanlarının iyileştirilmesi sonucu sportif balık avcılığının geliştirilmesi ile orman köylüsünün sosyoekonomik yönden kalkındırılmasını amaçlayan proje, 2004 yılında uygulamaya konuldu.

Doğal ortamlarından alınan kırmızı benekli anaç alabalıklardan elde edilen yumurtalardan üretilen yavru alabalıkların anaç balıkların alındığı akarsuya bırakıldığı proje çerçevesinde, pilot bölge seçilen Trabzon’un Maçka ilçesindeki Altındere vadisinde, 2006 yılında, Altındere Alabalık Üretme İstasyonu kuruldu.

Türkiye’de kırmızı benekli doğal alabalık dere alasının yetiştirildiği tek istasyon olan tesis, Trabzon’un yanı sıra Rize, Artvin, Giresun, Ordu, Sinop, Ardahan, Tunceli ve Bolu’ya hizmet veriyor.

Yılda 3 milyon yavru dere alası üretilmesi amaçlanan istasyonda, Bolu ve Artvin’deki akarsulardan yakalanan anaç kırmızı benekli alabalıklardan elde edilen 500 bin adet Abant alası Bolu’daki, 40 bin adet alabalık yavrusu da Artvin’deki derelere salıverildi.

Tunceli’ye özgü ”Munzur alası” da yetiştirilen istasyonda, Trabzon’un Uzungöl beldesinde son 3 yılda yakalanan 440 anaç ya da anaç adayı alabalıktan 30 bin yavru üretildi. Bu balıklardan 10 bini Uzungöl ve Haldızen Deresine bırakıldı.

Çeşitli illere ait anaç dere alalarından elde edilen çok sayıda yavru alabalık da gelecek günlerde doğal ortamlarına bırakılacak.

Kaynak: Trabzon Valiliği

Kaydet

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;