Karaca Mağarası Turizm Sezonunu Kapattı

Karaca Mağarası

Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Cebeli Köyü sınırları içerisinde bulunan damlataşından sarkıtların oluşturduğu dünyaca ünlü  Karaca Mağarası’nda turizm sezonu sona erdi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından işletilen mağaranın ziyarete kapatılarak bakıma alındığını belirten Genel Sekreter İsmail Yalçın, 15 Nisan tarihinde sezonu açan mağarayı geçen süre içerisinde 38 bin 160 kişinin ziyaret ettiğini belirtti.

Karaca Mağarası`nın Gümüşhane’nin turizm değerlerinin başında geldiğini belirten Yalçın, “İlimizin dünyaya açıldığı turizm kapısı olan Karaca mağaramıza, bu turizm sezonunda 14 bin 883’ü öğrenci, 21 bin 794’u sivil olmak üzere toplam 36 bin 667 yerli turist, 26’sı öğrenci, bin 457’si sivil olmak üzere toplam bin 483 yabancı turist mağaramızı ziyaret etti” dedi.

Karaca Mağarası

Karaca Mağarası Dolomitik kireçtaşları içersinde gelişen Karacaköy karstik mağarası daha önceleri yöre halkı tarafından bilinmesine rağmen, ilk bilimsel anlamda Karaca Köyü’nden ( Masura Köyü ) Jeoloji Mühendisi Şükrü Erüz’ün 1983 – 1990 yılları arasında yapmış olduğu çalışmalar ile turizme kazandırılmıştır. Özellikle 1990 yılında yapmış olduğu Karacaköy Karstik Mağarası ve Hidrojeolojisi adlı bitirme çalışmasıyla 30 km.lik alanda çalışmış ve Karaca Mağarası benzeri irili ufaklı mağaralara rastlamıştır. Karaca Mağarasıyla  ilgili bilimsel çalışmalarda Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeoloji bölümünden Prof. Dr. Remzi Dilek ve ekibinin yoğun çabaları olmuştur. Mağara, Gümüşhane İl Turizm Müdürlüğü’ne bildirilerek tescili yapılmış ve fiili olarak tescili yapılmış ve fiili olarak turizme açılmıştır.

Değerlendirmeniz için teşekkürler! İsterseniz sosyal medyada da paylaşabilirsiniz. .
Yazı ve içerikler sizin için faydalı oldu mu?
  • Harika!
  • Faydalı
  • Fena Değil
  • Yetersiz

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;

  • Doğrulama * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.