Arap Büyükelçilerin Trabzon Ziyareti

Arap Büyükelçilerin Trabzon Ziyareti

Trabzon Valiliği’nin davetlisi olarak 7 Arap ülkesinin büyükelçisi Trabzon’a geldi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Erşad Hürmüzlü ile birlikte Trabzon’a gelen Kuveyt, Mısır, Tunus, Yemen, Libya, Cezayir, Katar Büyükelçileri ve Arap Devletleri Misyonu Büyükelçisi ilk olarak Trabzon Valiliği’ni ziyaret etti.

Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak’ın da yer aldığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık “Son yıllarda Trabzon’a ve Doğu Karadeniz’e özellikle tarihi, kültürel ve medeni geçmişimizin bir olduğu Arap ülkelerinden çok yoğun olarak turist gelmeye başladı. Geçen yıla oranla bu yıl Arap turist sayısında yüzde 35–40 oranında artış yaşandı” dedi.

Misafirlerini makam odasında ağırlayan Trabzon Valisi Kızılcık sözlerine şöyle devam etti: “Bu ziyaretin gerçekleşmesini özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızda Trabzon’umuzu 2 günlük ziyaretlerinde çok arzu ettiklerini ifade ettiler. Özellikle son yıllarda devletimizin ve hükümetimizin komşularımız ile sıfır sorun politikası çerçevesinde ve ülkemizin gittikçe bu beraberliğin sonucunda yükselen yıldızının bir tezahürü olarak son iki üç yıldır Doğu Karadeniz Bölgemizde, Trabzon’umuzda tarihi ve kültürel ve medeni geçmişimizin bir olduğu Arap ülkelerinden çok yoğun olarak turist almaya başladık. Bu yoğun ziyaretler sayesinde toplumlarımız, geçmişlerinin, değerlerinin birbiri ile ne kadar aynı ve yakın olduklarını bizzat tecrübe edebilme, yaşayabilme ve görebilme şansına sahip oldular. Bu ziyaretlerin önümüzdeki yıllarda da artarak devam etmesini bizler arzu ediyoruz. Zira bu sayede tekrar geçmişimizi daha iyi anlayabilme ve geleceğimizi de daha güçlü kurabilme şansına sahip olacağımızı değerlendiriyorum.”

Heyet adına konuşan Kuveyt Büyükelçisi Abdullah Abdulaziz Al-Duwalkh ise ilk defa Trabzon’a geldiklerini belirterek “Misafirperverliğiniz için teşekkür ediyoruz. Şunun sözünü buradan verebiliriz. Burada gördüğümüz yakınlık ve ilgiyi, ülkelerimize, hükümetlerimize, özel sektörlerimize ve hatta kamu sektörümüze de anlatacağız ve burada yatırım yapmalarını isteyeceğiz” diye konuştu.

Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak ise yaptığı konuşmada “Gönül birliğimiz ve tarihsel dostluğumuz olan ülkelerin büyükelçilerini Trabzon’da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Ekonomik ve ticari ilişkiler önemli ama esas ilişki burada yaşanan sevgi, saygı ve manevi değerlerdir. Arap dostlarımızın bize her konuda büyük destekleri olmuştur. Birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var. Güçlerimizi birleştirmeliyiz. Barışı ve refahı hedeflemeliyiz” şeklinde konuştu.

Vali Dr. Recep Kızılcık, büyükelçilere ve beraberindeki Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Erşad Hürmüzlü’ye tek tek gümüş telkariden yapılmış fincan takımı hediye etti. Ziyaretin ardından konuk büyükelçiler Trabzon Belediyesi’ni ziyaret etti. 4 bin yıllık tarihi kentte konuk büyükelçileri ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduğunu ifade eden Başkan Gümrükçüoğlu, “ Trabzon insanı sevecen, açık yürekli ve misafirperver insanlardır. Bu şehri gezdiğinizde önceki medeniyetlerin, İslam Medeniyeti’nin ve Cumhuriyet Dönemi’nin eserlerini görme imkanını bulacaksınız. Bu çerçevede kentimizi her zaman onurlandırmanızı bekleriz” diye konuştu.

Büyükelçiler adına konuşan Abdullah Abdulaziz Al-Duwalkh’i Trabzon’da gördükleri konukseverlikten dolayı teşekkür ederek, “Bir atasözümüz vardır. Der ki ‘Üç konu vardır ki kederi giderir’ Bunlar su, yeşillik ve güzel yüzlerdir” Bunun üçünü de Trabzon’da gördük” diye konuştu.

Liman ziyaretinin ardından Sürmene ilçesine geçerek, Memişoğlu Konağı’nı ziyaret eden heyet, daha sonra Uzungöl’e geçti.
Kuveyt Büyükelçisi Duwalkh, Uzungöl’deki izlenimleri ile ilgili olarak şunları söyledi:

”Avrupa’da bile böylesine güzel bir bölge görmedik. İnsanlarınız, hiç görmediğimiz şekilde bizlere misafirperver davrandılar. Böyle güzel bir mekanı tanımamıza aracı olan sayın valiye çok teşekkür ediyoruz. O olmasa burayı tanıyamayacaktık. Biz burada gördüğümüz büyük fotoğrafı ülkemize aktaracağız. Büyük bir ferahlıkla burasının her açıdan bize ait bir mekan olduğunu söylüyorum. Burası sizinse demek ki aynı zamanda bizim.”

Trabzon Valisi Recep Kızılcık da kentin kültürel ve doğal güzelliklerini tanıtmaya çalıştıklarını ifade ederek, Uzungöl’ün son iki yıl içerisinde Arap turistlerin ilgi odağı haline geldiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

”Mevsimin bugününde dahi otellerimizde Arap turistler var. Sayın büyükelçilerimizin de burayı görmeleri ve ziyaretleri bizim için çok önemli. Ülkemizin dört bir köşesi cennet gibi ama burası çok daha farklı. Bölgeye gelen turistlerimizin daha memnun hale gelmesi için devletimizin tüm imkanlarını seferber ediyoruz” dedi.

Bayan Kızılcık Arap Ülkeleri Büyükelçilerinin Eşlerini Ağırladı

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık’ın eşi Sema Kızılcık, Trabzon Valiliği’nin davetlisi olarak şehrimize gelen Arap ülkeleri büyükelçilerin eşlerini ağırladı.

Trabzon’a gelen Kuveyt, Mısır, Tunus, Yemen, Libya büyükelçilerinin eşlerini Valilik konutunda ağırlayan Bayan Kızılcık, misafirleriyle yakından ilgilendi. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak’ın eşi Verda Özak’ın da aralarında bulunduğu konuklarıyla sıcak bir ortamda sohbet eden Bayan Kızılcık, konuklarını evinde ağırlamaktan dolayı son derece mutlu olduğunu söyledi.

Trabzon’un tarihi ve kültürel geçmişi hakkında konuklarına bilgi vererek Trabzon’u konuklarına en iyi şekilde tanıtmaya çalışan Bayan Kızılcık, “Tarihi geçmişi, doğası ve kültürüyle her dönem önemli bir merkez olan Trabzon’umuzu misafirlerimize en iyi şekilde tanıtmak istiyoruz. Konuklarımızın, Trabzon insanının sıcaklığını ve misafirperverliğini yakından tanımaları için bu ziyaretin önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum” dedi.

Yapılan bu ziyaretlerinin toplumların birbirlerini daha iyi tanımaları adına önemli olduğunu kaydeden Bayan Kızılcık, konuklarının çok güzel duygularla Trabzon’dan ayrılacağına inandığını söyledi.

Bayan Kızılcık daha sonra konuklarına Trabzon’un Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı’nı gezdirdi. Maçka Coşandere tesislerinde konuklarıyla birlikte yemek yiyen Bayan Kızılcık, yöresel kuymak yemeğini kendi elleriyle konuklarına servis yaptı. Misafirlerini biran olsun yalnız bırakmayan Bayan Kızılcık, ziyaretin Trabzon’un tanıtılması adına çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Kaydet

Benzer Konular
Trabzon’un Parlayan Yıldızı Uzungöl
Uzungöl'de Doğal Hayat

Son yıllarda Trabzon'da turizm sektöründe meydana gelen atılımlardan en Devamı...

Yapılaşma ve Turizm
Uzungöl'de Yıkım Kararı

Kıyılarımızda, turistik yöre ve merkezlerimizde imar düzensizlikleri, çarpık yapılaşma, Devamı...

Trabzon – Bursa Arası Uçak Seferleri
Trabzon THY Seferleri

Bursa/Yenişehir- Trabzon arasında pazartesi, perşembe ve cumartesi olmak üzere haftanın Devamı...

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;