Uzungöl Manzarası

Türkiye’nin kuzeyinde bulunan Trabzon; mavi ile yeşili birleştiren doğası, insanı kendinden alan horonu, sofralarına ve fıkralarına tat veren hamsisi, tarihten gelen mirası Sümela Manastırı ve yemyeşil çam ağaçlarının çevrelediği doğa harikası Tabiat Parkı Uzungöl’ü ile Doğu Karadeniz’in en gelişmiş şehridir. Tarihten günümüze bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehirde Rum Pontus İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma bir çok tarihi yapıya -Kilise, Manastır, Konak, Kale, Kemer Köprüler ve Hayrat’lara- rastlayabilirsiniz.

Trabzon’un doğal güzelliklerinden olan Uzungöl Trabzon’a 99 km, Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta, deniz seviyesinden de yaklaşık 1090m yükseklikte bulunmaktadır. Uzungöl bulunduğu vadinin ortasında bulunan ve yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla meydana geldiği öngörülmektedir. Göl “Uzungöl” olarak bilinir ve bulunduğu bölgeye de adını vermiştir. Dik yamaçları, temiz akarsuları, yemyeşil ağaçları ve çiçeklerinde canlı renklere rastlayacağınız bitki örtüsüyle her yıl Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerinin beğenisini kazanmaktadır. Uzungöl, bir köy/yayla ve eğlence yeridir. Otelleri, turistik pansiyonları, alabalık lokantaları, küçük resort tipi otelleri, bungalow evleri ve doğal manzarasıyla az bulunur güzellikte gezi ve konaklama yeri olarak cazibesi günden güne artmaktadır. Gölün aşağısında kurulmuş olan “Şerah” köyündeki eski yöresel evler, halkın doğal yaşantısı, bağ-bahçe çalışmaları ve yöre halkının samimi / içten yaklaşımları turistlerin Uzungöl’ü sevmesinde etkili olmaktadır.

Günümüzde gelişmekte olan doğa turizmi sayesinde yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken Uzungöl, sahip olduğu turizm potansiyeli bakımından Trabzon için önemli bir yere sahiptir. Uzungöl’de yaz turizm sezonu Nisan ayında başlayıp Ağustos – Eylül aylarının sonuna kadar hava şartları imkan verdikçe devam etmektedir. Deniz seviyesinden yaklaşık 1100km yükseklikte bulunması sebebiyle baharın yüzünü biraz geç gösterdiği Uzungöl’ü ziyaret etmek için en uygun vakit haziran ayının ilk haftasından sonradır. Sıcakların kendisini geç hissettirmesi sebebiyle ağaçların ve bitki örtüsünün yeşile bürünmesi, Uzungöl’ün 4-5 ay sürecek olan turizm mevsimine hazırlanması sahil kesimine nazaran biraz gecikmesine sebep oluyor. Ziyaretçilerine yaz-kış hizmet veren bir çok tesisi içerisinde barındırmanın yanında her mevsime özel turistlerin ilgisini çekecek doğası (Yaz aylarında yemyeşil doğasıyla, kış aylarında ise çam ağaçlarının üzerine serilmiş bembeyaz kar örtüsünün verdiği o harika doğa manzarası) ve sportif alandaki imkanlarda yapılan iyileştirmeler turistlerin Uzungöl’e olan taleplerinin günden güne artarak devam etmesini sağlamıştır.

Uzungöl’de ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında hava şartları el verdiği müddetçe trekking, kuş gözlemleri, botanik amaçlı turlar, doğa yürüyüşleri, aile veya arkadaş gezileri yapabilir, daha yükseklerdeki dağların arasındaki göllere (Yedi Göller) veya yakınlardaki Şekersu, Demirkapı, Yaylaönü gibi Uzungöl’ün yakınında bulunan yaylalarda gezi düzenleyip kamp kurabilirsiniz. Kış mevsiminde ise göl etrafındaki otel, pansiyon ve bungalow evlerde konaklayarak dönem dönem düzenlenen helikopterlerle Yedigöller civarındaki dağlarda kayak etkinliklerine katılabilirsiniz. Yakında bitirilmesi planlanan teleferik projesi ile helikopter olmadan da Uzungöl’ün o güzel manzarasını görebilecek ve kayak faaliyetlerini istediğiniz zaman yapma imkanını söz konusu olacak.

Durum böyle olunca her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Uzungöl’de tatil geçirmek için erken rezervasyon yapmanız sizin için iyi olacaktır. Zira Son yıllarda Arap turistlerin yoğun ilgisi nedeniyle daha sezon başlamadan bazı otellerde yer bulmak mümkün olmamaktadır. Erken rezervasyon indiriminden faydalanmak ve son dakika süprizleriyle karşılaşmamak için elinizi çabuk tutup erken rezervasyon yapmanız sizin için iyi olacaktır.

Değerlendirmeniz için teşekkürler! İsterseniz sosyal medyada da paylaşabilirsiniz. .
Yazı ve içerikler sizin için faydalı oldu mu?
  • Harika!
  • Faydalı
  • Fena Değil
  • Yetersiz

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;

  • Doğrulama * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.