Karadeniz Gezileri

Öncelikle, yağan veya çiseleyen yağmura karşı gerekli tedbirleri aldıktan sonra; geziye, derenin Uzungöl ile birleştiği noktadan başlayabilirsiniz. Ahşaptan yapılmış asma köprünün üzerinden geçerek, gölün dereye göre sol yanından yürüyüşe başlayın.

Göl ve vadi dağlar tarafından kuşatılmış. Dağlarda: yeşilin her tonuna rastlamak mümkün. Kaya yamaçlarındaki mor dağ gülleri ise, yeşilin içerisinde, kendi güzelliklerini daha rahat sergiliyor. Yeşillik, dağ güllerine güzel bir fon oluşturuyor.

Yaban ördeklerinin göldeki su ile dansı, gölün güzelliğine başka bir güzellik katıyor. Güneş netleştikçe, yağmurla yıkanmış dağ yeşilleri daha da parlıyor. Bu güzelim yeşil-mavi gölün içerisine, gölge dağ silüeti düşüyor. İşte o muhteşem an. İki minareli caminin sülüeti, göl içinde dalgalanıyor.

Manzaraya daha hakim olabilmek için, yayla istikametinde giden stabilize yola çıkın. Burada, dereden inen sularla, yapay şelaleler yapılmış. Gölün hemen ilerisinde tarlalar var. Tarlalar küçük küçük. Ahşap evlerin önünde oynayan kızlar ve yöre insanı; fotoğraf makinesini pek sevmiyorlar. Objektifi doğrulttuğunuzda, yüzlerini başka tarafa çeviriyorlar. Buna lütfen dikkat edin ve insanları rahatsız edecek ölçüde fotoğraf çekmeyin. Daha doğrusu tabiat, doğa, manzara fotoğrafları çekmeyi tercih etmelisiniz.

Göl küçük bir göl. Sakin ve duru. Dağlardan kaçıp gelen yağmur ve kar suları, burada dinleniyor. Ardından, tekrar şerah deresi boyunca yoluna devam ediyor. Göl etrafında yürüyüş yapmak isterseniz uzunluğu yaklaşık 1,5 km civarında.

Evet, göl kenarında bir tur attığınızda, vaktin iyiden iyiye ilerlemiş olduğunu göreceksiniz. Bol oksijen, yediğiniz kahvaltıyı çoktan eritmiş. Öğle yemeği yemek için tesislerden birine girebilirsiniz. Buranın en güzel yemeği: alabalık ve bir de fırında köfte var.

Evet, Uzungöl’de ne yenir, hangi yemek meşhurdur derseniz? Buyurun: harika alabalık yiyebilirsiniz, balık sevmeyenler için ise, fırında köfte.

Yemekten sonra ise, Uzungöl’ün kenarında bir dinlenme tesisinin açık bahçesinde çayınızı yudumlayabilirsiniz. Bu keyif, inanın muhteşem bir duygu, mutlaka yaşayın.

Değerlendirmeniz için teşekkürler! İsterseniz sosyal medyada da paylaşabilirsiniz. .
Yazı ve içerikler sizin için faydalı oldu mu?
  • Harika!
  • Faydalı
  • Fena Değil
  • Yetersiz

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;

  • Doğrulama * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.