Uzungöl Doğal Alabalık Sportif Olta Balıkçılığı Yarışması

Uzungöl Sportif Olta Balıkçılığı Yarışması

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Olta Balıkçılığı Federasyonu, Uzungöl Belediyesi, Uzungöl Turizmciler Derneği ve YABAN TV işbirliği ile yapılacak olan yarışma 31 Ağustos günü 07:30’da kura çekimi ile başlayacak.

2 ayrı kategoride yapılacak olan yarışma ile Uzungöl‘de doğal alabalık sportif olta balıkçılığının YABAN TV ile tanıtımı ve geliştirilmesi hedefleniyor.

Tarih: 31.08.2013

Sportif amaçlı amatör olta balıkçılığını kamuoyuna tanıtmak, amatörlük ruhunu geliştirmek, çevreye ve yaban hayatına karşı sorumlu bir şekilde yürürlükteki kanun, tüzük, yönetmelik hükümlerine uyulmasını sağlamak, yarışma heyecanı ile amatör olta balıkçılarını bir araya getirerek, onları kaynaştırmak, yarışma kültürü, paylaşım ve yardımlaşma anlayışını geliştirmek amacıyla Türkiye’de ilk kez “Uzungöl Doğal Sportif Olta Balıkçılığı Yarışması” düzenlenmektedir.

YER

Uzungöl / Trabzon

İlk defa yapılacak olan yarışma Trabzon İli Çaykara İlçesi Uzungöl Beldesinde bulunan Uzungöl Tabiat Parkı’nda gerçekleştirilecektir. Oldukça zengin bitki örtüsü, yaban hayatı ve manzara güzelliklerine sahip olan bölge; yerli ve yabancı turistleri cezbetmektedir. Adını kıyısında bulunduğu doğal set gölü olan Uzungöl’den alır. Gölün güneyindeki dik yamaçlarda oluşan bol miktardaki ayrışma ürününün, çok kısa yan dereler tarafından taşınarak eğim kırıklığı gerisinde biriktirilmesi sonucunda oluşan doğal set geliştikçe, gerisinde biriken Haldizen Deresi suları Uzungöl‘ü oluşturmuştur

AVCILIK AÇISINDAN HUKUKİ STATÜ

Yarışma Alanı olan Uzungöl olta balıkçılığı açısından orman içi su kapsamında olup avcılık yönetimi Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından belirlenir.

YARIŞMACI KAYITLARI

Son Başvuru Tarihi : Başvurular 28 Ağustos 2013 tarihi saat:17:00’ye kadar Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü Trabzon Şube Müdürlüğü’nün  (462) 230 89 52/ 401-406 nolu telefonuna yapılacaktır.

KATILIM ÜCRETİ

Katılım Ücreti alınmayacaktır.

PROGRAM

Yarışma Tarihi : 31 AĞUSTOS 2013

Yarışma Saatleri:

Kura Çekimi : 07:30

Başlangıç : 08:00

Bitiş         : 16:00

Ödül Töreni : 17:00

ÇADIRLI KONAKLAMA

Çadırların kurulacağı ve arabaların park edileceği alan;  organizasyon komitesi tarafından önceden belirlenecektir.  (Kamp alanında elektrik,  su,  tuvalet mevcuttur.  Ayrıca kamp alanına yakın bakkal, büfe restoran bulunmaktadır.)

YARIŞMA KATEGORİLERİ

Yarışma 2 kategoride gerçekleştirilecektir:

 1. Kategori: Kıyıdan limitler dahilinde en çok doğal alabalık tutmak.  (İlk üçe girene ödül verilecektir.)
 2. Kategori: Kıyıdan en büyük doğal alabalık tutmak. (Sadece birinciye ödül verilecektir.)

NOT: Hedef balık türü “Doğal alabalık” türleridir. Diğer alabalık türleri yakalandığında yarışma kategorisine alınmayacaktır.

ÖDÜL

Yarışmada dereceye girenlere; kupa ve olta balıkçılığı ile ilgili değerli hediyeler verilecektir.

Dereceye giremeyenlere; katılım belgesi verilecektir.

YARIŞMA ŞARTNAMESİ

 1. Bu yarışmanın hüküm ve tasarrufu Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne aittir.
 2. Yarışmada kan kurdu, kemik kurdu, leş kurdu, sinek larvaları, canlı ya da cansız iç su ve deniz balıkları hariç, her türlü yapay, doğal ve mamul doğal yem kullanılabilir.
 3. Yarışmacılar en fazla iki olta ile avlanabilir. Oltalarda en fazla bir olta iğnesi kullanılacaktır.
 4. Yarışmacılar yakaladıkları balıkların tartı ve kayıt işlemlerine kadar livar içerisinde canlı olarak tutmak zorundadırlar.
 5. 25 cm boy limiti altındaki balıklar dikkate alınmayacak olup mümkün olduğunca zedelemeden derhal suya iade edilecektir.
 6. Yarışma şartnamesine uymayan yarışmacılarımız diskalifiye edilecektir. Ayrıca bu yarışmacıların ilgili kanun ve tebliğde belirtilen cezai yükümlülükleri kendilerine aittir. Avlanma sırasında kural dışı yapılacak hareketler hakemler tarafından tutanakla tespit edilip, jüriye değerlendirme için teslim edilecektir.
 7. Kepçe kullanımı serbest olup kakıç kullanımı yasaktır.
 8. Her parkur arasında 50 metre ara verilecektir.

Tüm doğaseverleri Uzungöl‘ün eşsiz güzelliği ve temiz atmosferinde gerçekleşecek olan bu etkinliğe katılmaya davet ediyoruz.

Kaydet

Değerlendirmeniz için teşekkürler! İsterseniz sosyal medyada da paylaşabilirsiniz. .
Yazı ve içerikler sizin için faydalı oldu mu?
 • Harika!
 • Faydalı
 • Fena Değil
 • Yetersiz

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;

 • Doğrulama * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.