Uzungol Old

Trabzon Pontus İmparatorluğu’nun kuruluşu günümüzden 2550 yıl öncesine rastlıyor. Trabzon her tarihçi için ayrı bir öneme sahiptir. Belki de dünyanın en çok tarih yazan şehirlerinden biridir. Bu tarihte Of önemli bir yer tutar. Uzungöl, Of’a bağlı bir köydür. Trabzon’da meydana gelen her tarihi değişim Of ve Çaykara’yı etkilemiştir. Bugün Uzungöl Çaykara ilçesine bağlıdır.

 

Uzungol Old

Resmi Kayıtlar

Tarihi Kayıtlar Resmi belgeler incelendiğinde Uzungöl’ün tarihi 1683 yıllarına kadar gitmektedir.O zamandan önce Uzungöl farklı bir isimle biliniyordu. Bu cennete Şerah derlerdi. Osmanlı İmparatorluğu arşivlerine bakıldığında 1643’te Şerah’tan bir vergi makbuzu varmış.Ama o yıllarda orada ev yoktu. 1681 yılında Uzungöl’de ikamet eden 12 hane nüfusu bulunmaktadır. Bu nüfus Köseli, Şerah ve Şekersu’da yaşıyordu. 1681 yılı kayıtlarına göre Şerah’tan 2,5 Rub.Avarız Vergisi alınmıştır. İşte önemli bir nokta. 1681 yılında Şerah’ın nüfusunun Çaykara’nın %2.85’i olduğu görülmüştür. Bu gelişmelerle birlikte kasaba daha da büyüyüp ülkenin daha çok tanınmasını sağlamıştır.

Uzungol Old

200 yıl sonra 1876 tarihli Osmanlı salnamelerinin genel durumuna göre çaykara şu şekildedir.

  • Nüfus açısından: 1876 1681’den itibaren son 195 yıllık zaman diliminde nüfusta hızlı bir değişim yaşayan Uzungöl’de (Sarah) gözlemlenmektedir.
  • Aynı gelişme hanelerde de olmuştur. Hane sayısı 12’den 229’a çıkarken bunu 60’a 710 olan nüfus da takip etti.
  • 1681 yılında nüfus sayımına Köseli köyü de eklendi. Ancak 1876 nüfus sayımında köy meydanı ayrı bir alan olarak ortaya çıkmıştır. Köseli köyünün belirli bir tarihe kadar Uzungöl’e bağlı olduğu bilinmektedir. Ancak bir süre sonra Uzungöl’den ayrılmıştır.
  • 1876 nüfus sayımına göre Uzungöl, Çaykara’daki en kalabalık ikinci yerleşim birimiydi.
  • 1879 yılına gelindiğinde ilçede hayvancılık gelişmemiş ve ilçede beslenen hayvanların sadece %0.43’ü ilçede yetiştirildiği görülmüştür.
  • Yoğun ormanlık ortamı nedeniyle beldenin hayvancılık taşımalarının yapılabileceği sonucuna varılmıştır.

 

Uzungol Old
Uzungol Old
Benzer Konular
Trabzon’un Parlayan Yıldızı Uzungöl
Uzungöl'de Doğal Hayat

Son yıllarda Trabzon'da turizm sektöründe meydana gelen atılımlardan en Devamı...

Yapılaşma ve Turizm
Uzungöl'de Yıkım Kararı

Kıyılarımızda, turistik yöre ve merkezlerimizde imar düzensizlikleri, çarpık yapılaşma, Devamı...

Trabzon – Bursa Arası Uçak Seferleri
Trabzon THY Seferleri

Bursa/Yenişehir- Trabzon arasında pazartesi, perşembe ve cumartesi olmak üzere haftanın Devamı...

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;