Uzungöl Hakkında Kısa Bilgiler

Uzungöl

Uzungöl, Trabzon’un illerinden biridir. Çaykara ilçesine bağlıdır. Uzungöl, Türkiye’nin Doğu Karadeniz bölgesinin tanınmış bir turizm beldesidir. Trabzon’a 99 kilometre, Rize’ye ise 71 kilometre uzaklıktadır. İlçeye direkt havayolu ulaşımı yoktur ancak, ilçeye gitmek için Trabzon Havalimanı’na uçakla gidebilirsiniz. Kara ulaşımını tercih ederseniz, Trabzon ve Rize şehirlerine bilet aldığınızda Türkiye’nin her şehrinden Uzungöle ulaşmak mümkündür. Bu şehirlerden birine geldiğinizde birçok toplu taşıma ile Uzungöl’e ulaşmanız mümkündür. Turizmdeki hareketliliğin de artması nedeniyle ulaşım seçenekleri her yaz mevsiminde artmaktadır.

Uzungöl Winter

Uzungöl’ün yerli ve yabancı turistler arasında rağbet görmesinin en önemli nedeni ise muhteşem doğal güzelliğidir. Şehir hayatının karmaşasından uzak ve doğaya özlem duyanlar için mükemmel bir yerdir. Uzungöl gerçek anlamda huzuru hissedebileceğiniz bir yer olmakla beraber muhteşem doğal güzelliğin yanı sıra yamaç paraşütü, olta balıkçılığı ve yürüyüş yapabileceğiniz bir alan sunmaktadır. Bu sebeple bunlar Uzungöl’ün her yaz ve bahar mevsiminde binlerce insanı kendine çekmesinin bazı sebeplerinden birkaçıdır. Aynı zamanda bölgede turizmin gelişmesiyle birlikte, yöremizin yöresel lezzetlerini misafirlerine sunan birçok restoran bulunmaktadır. Uzungöl’ün berrak ve soğuk sularında yetişen alabalık, Türkiye’de pek çok insanın favori balığıdır. Yine bu yörede “mıhlama” (mısır unu, peynir, tereyağı ve yumurta ile yapılan bir yemek) adı verilen bir yöresel lezzet daha vardır. Doğal yetiştirilmiş mısırlar ve meşhur Trabzon tereyağı ile bu yemeğin tadını çıkarabilirsiniz. Yemeden dönülmemesi gereken birçok yöresel lezzet bulunmaktadir, hepsini tatmadan Uzungöl’den ayrılmamalısınız.

Uzungöl

Tarihi belgelere bakıldığında Uzungöl’ün eski adı Saraho‘dur ve bu bölge ile ilgili ilk tarihi kayıtlar 1586 yılına kadar gitmektedir.. Yine aynı kayıtlara göre bölgede ilk kalıcı yerleşim 1650 lerden sonra olmuştur. Atatürk tarafından Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda Uzungöl, Trabzon‘un Of ilçesine bağlıydı. 1948 yılında Çaykara başlı başına ilçe olmuş ve bu yıllardan sonra Uzungöl de bu ilçe sınırları içinde yer almıştır ve halen de öyledir.

Benzer Konular
Trabzon’un Parlayan Yıldızı Uzungöl
Uzungöl'de Doğal Hayat

Son yıllarda Trabzon'da turizm sektöründe meydana gelen atılımlardan en Devamı...

Yapılaşma ve Turizm
Uzungöl'de Yıkım Kararı

Kıyılarımızda, turistik yöre ve merkezlerimizde imar düzensizlikleri, çarpık yapılaşma, Devamı...

Trabzon – Bursa Arası Uçak Seferleri
Trabzon THY Seferleri

Bursa/Yenişehir- Trabzon arasında pazartesi, perşembe ve cumartesi olmak üzere haftanın Devamı...

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;