Karester Yaylası ( Garester )

Karester Yaylası - Uzungöl

Karadeniz gezilerinin vazgeçilmez noktası olan Uzungöl, yeşilin her tonu huzurun ve mutluluğun Trabzon‘daki başkenti. Gezmek, doymak için saatlerin yetmeyeceği muhteşem doğası var. Göl çevresini dolaştık bitti dememeli insan. Bir de en üstten bakmalı, zirveden göz gezdirmeli o güzelim manzaraya. Seyir zevkinin en güzel olduğu yerlerden biridir Karester Yaylası. Yukarıya çıkıldıkça kıvrılan yollar, dik yamaçlar ve git gide küçülen Uzungöl, artan hayranlık ve şaşkınlık. Nasıl bu kadar güzel olabilir? Nasıl şükretmeyelim diye düşünmeden geçemiyoruz. Dünyanın sonu diyor yöre halkı buraya. Dünyanın sonu ise neyin başlangıcı? Sükunetin, dinginliğin mi? Evet olabilir.

Karester Yaylası - İlkbahar

Yol boyunca Karadenizin eşsiz doğasının sunduğu güzel çiçekleri ağaçları ile yemyeşil Karester Yaylası. Zirvenin verdiği o haz. Her yeri görüp hissetme duygusu çok başka. Şansınız varsa sisli bir havaya denk gelmezsiniz. Uzungöl’ün tadını bir de böyle çıkarın. ama karester yaylasında olmasın uzungölün üstünde olsun sis. insana bulutların üstündeymiş gibi hissettiriyor.

Karester Yaylası - Kış

Her mevsimi ayrı güzel, her mevsimi ayrı deneyim. İlkbaharda doğanın çiçeklerin yeşilliğin şöleni ve karların yeni yeni erimesi ile canlanan toprak. Yaz aylarında çoğu zaman sis bulutlarıyla sizi muhteşem bir atmosfer ile karşılaştırır. Hele ki sonbaharda açan vargit çiçeklerinin renkleri. Kış aylarında her yerin bembeyaz olduğu sonsuz beyazlık, sonsuz mutluluk. Gidin, görün, tadın, bilin bu muhteşem doğayı. Çok eminiz ki siz de bizim gibi tavsiye edeceksiz herkese.

Karester Yaylası - Uzungöl Bakış

Karester yaylası içerisinde yaz ayında hizmet veren 2 konaklama yeri ve bir restoran vardır. Diğer evlerde yöre halkı yaşamaktadır. Yaz aylarında yöre halkı süt ve süt ürünleri üretimi için hayvancılık ile doğal yaşamlarını sürdürmektedirler. Burada bulunan yöre halkı gelen turistlere taze sağılmış süt vermektedir.

Karester Yaylası - Hayvancılık

KARESTER YAYLASI ULAŞIM

Karester yaylasına Uzungöl merkezden 2 farklı yolu kullanarak ulaşabilirsiniz.

En kısa yol camii nin sağ tarafından Uzungöl köyünün içinden gidip Galoomad mevkin den geçip Uzungöl’ü kuş bakışı çok güzel açılarla görebileceğiniz ve fotoğraflayabileceğiniz bir yoldur aşağıda google maps yolunu ekledik.

2. yol ise Uzungöl Seyir Terası’nın yanından giden yolu takip ederek biraz daha gezmek adına Lustra Yaylası üzerinden gidebilirsiniz. Bu yolda Lustra yaylasını da görüp oradaki atmosferi solumak isteyen doğal yaşamı görmek isteyenler için güzel alternatif bir yoldur. Genelde tur firmalarının yol güzargahı bu şekildedir. Google maps haritası aşağıdaki gibidir.

Karester Yaylası - Uzungöl Yolu

KARESTER YAYLASI NEREDE

Karester yaylası Uzungöl’ü kuş bakışı görebileceğiniz hemen güney dağın tepesinde. Karester yaylasının bulunduğu tepenin yıkılması sonucunda Uzungöl gölü oluşmuştur. Karester yaylasının hemen yakınında Durnalı Yaylası vardır. Durnalı Yaylası ile Karester Yaylası arasında 3,5 km mesafe vardır. Karester Yaylasına bu nedenden dolayı Karaçam köyünden, Şekersu Yaylasından, Staronar Yaylasından, Salimodi Yaylasından ve Glisuradan ulaşılabilmektedir.

Karester Yaylası - Kış Gün Batımı

NE ZAMAN GİTMELİ

Karester Yaylası yolları ilkbaharda açılmaktadır. İlkbahardan sonra kış ayına kadar burada bulunabilirsiniz. Kış aylarından araç ile ulaşım olmamaktadır. Karester Yaylasına ne zaman gidilmeli sorusu için ilk bahar, yaz ve sonbahar diyebiliriz. Çünkü bu zamanlarda araç yolu ulaşıma açıktır. Kış ayında sadece kar motorları ile ve yürüyüş ile gidilmektedir. Fakat kış ayında gidilmesini önermemekteyiz. Gidilmesi durumunda yöre halkının ve güvenlik güçlerinin bilgilendirilmesi gerekmektedir. Kış aylarında tipiden dolayı kar buz tutmaktadır. Yürüyüş çok zordur ve gizli çığlar oluşabilmektedir. Kış aylarında yöre halkı ve hiç bir işletme burada bulunmamaktadır.

Karester Yaylası - Kış Havadan Çekim

KARESTER YAYLASI KONAKLAMA İMKANLARI

Karester Yaylasında konaklama yapmak ve yemek için restoran aşağıdaki gibidir.

Karester Villa Apart

Telefon : +905308903061

Karester Tepe Restoran & Apart

Telefon : +905312974946

KARESTER YAYLASI FOTOĞRAFLARI

Benzer Konular
Trabzon’un Parlayan Yıldızı Uzungöl
Uzungöl'de Doğal Hayat

Son yıllarda Trabzon'da turizm sektöründe meydana gelen atılımlardan en Devamı...

Yapılaşma ve Turizm
Uzungöl'de Yıkım Kararı

Kıyılarımızda, turistik yöre ve merkezlerimizde imar düzensizlikleri, çarpık yapılaşma, Devamı...

Trabzon – Bursa Arası Uçak Seferleri
Trabzon THY Seferleri

Bursa/Yenişehir- Trabzon arasında pazartesi, perşembe ve cumartesi olmak üzere haftanın Devamı...

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;